Siç raportoi dje MARCA, Kylian Mbappé jo vetëm që donte të largohej nga PSG sa më shpejt të ishte e mundur, por gjithashtu u përpoq ta bënte këtë në korrik. Më pas ka pasur disa biseda mes përfaqësuesve të kampionit të botës më 2018 me drejtuesit e “Parc des Princes”. Nga zyrat, lamtumira u mendua në një mënyrë shumë ‘të veçantë’: Al Khelaifi vendosi shitjen e tij për 400 milionë euro, teksa alternativa e Real Madridit u përjashtua plotësisht.

Me atë “pikturë” u shfaq në tavolinë emri i Liverpool-it. Vetë futbollisti e kishte kuptuar në maj se anglezët kishin qenë aty, të vëmendshëm, gjithmonë të tretët në listën e dëshirave. Megjithatë, për arsye të ndryshme, Mbappé dhe këshilltarët e tij preferuan të mos thelloheshin në atë opsion.

Kështu, negociatat u lokalizuan në dy persona, Nasser Al Khelaifi dhe Antero Henrique. Lidhja me të dy, dhe rrjedhimisht me entitetin francez, është më e keqe se kurrë. Është arritur një pikë pa kthim, pasi konsiderohet se nuk është përmbushur ajo që është rënë dakord në lidhje me faktorët sportivë. Mbappé ndihet si viktimë e këtyre premtimeve të rreme dhe presioneve politike. Ai thjesht kërkon të luajë futboll në një mjedis ideal për të, pa parë paratë që do të kthente nëse kjo do ta lironte.

Dëmi kolateral në këtë telenovelë me kampionin e botës më 2018 është Luis Campos. Ylli francez kishte një marrëveshje me Real Madridin, të cilit i kërkoi papritur leje nëpërmjet Florentino Pérez për të pranuar propozimin e PSG-së. Presidenti, i kalitur në katastrofë të plotë, dha dritën jeshile. Në udhëheqjen madrilene, megjithatë, shtimi i Campos në marrëveshje u pa si një zhgënjim i dyfishtë.

Campos, i njohur gjerësisht si mik i afërt i familjes së Mbappe, i cili foli për rastin të martën, përfundoi duke zbritur në Paris si njeriu i fortë i projektit. I konsideruar si “babai sportiv” i Mbappe, ai ishte në krye të zgjedhjes së trajnerit të ri, Galtier, një figurë me besimin e tij maksimal që nuk ishte bindës në sferat e tjera të PSG.

Kufizimet për sa i përket punës dhe fërkimet, ndër të tjera, me Antero Henrique, kanë krijuar një klimë të padurueshme në PSG, me një dhomë zhveshjeje që është gjithashtu e thyer dhe në të cilën figura dominuese e Messit, me Neymar si aleatin e tij kryesor, nuk i pëlqejnë. Gjëja logjike, pra, është që Campos të ndjekë rrugën e Mbappes, tani i pasigurt, nëse ai largohet nga PSG.

Nga zyrat e Valdebebas u ndje se kjo do të ndodhte, me arsyetimin se mekanizmat e funksionimit të PSG-së nuk përputheshin me funksionimin e një ekipi në asnjë sport. Sot nënshkrimi eventual i Mbappe duket i parealizueshëm te “Los Blancos” për arsye të ndryshme, por asgjë nuk është e pamundur në futboll. A e mendoi dikush që Kylian do të kërkonte të largohej në korrik, pasi kishte rinovuar në maj?