Kardashians janë një nga familjet më të përfolura, më të dashura dhe më të kritikuara në botën e argëtimit. Jo vetëm që kanë një vlerë neto prej mbi 2 miliardë dollarë, por duket se janë kudo: në mediat sociale, në revista thashetheme, madje edhe në titujt kryesorë.

Megjithatë, edhe në mesin e audiencës së tyre ka ende shumë konfuzion se si u bënë kaq të famshëm dhe pse jeta e tyre personale ka fituar një ndjekës kaq të madh.

Në fakt fama e Kardashianëve duket se ka ardhur nga hiçi. Ata janë një nga shembujt e shumtë të njerëzve ‘të famshëm për të qenë të famshëm’, pra njerëz që nuk janë bërë të famshëm për talentin apo bëmat e tyre të jashtëzakonshme, por thjesht për statusin e tyre të famshëm.

Popullariteti i tyre arriti kulmin në vitin 2007 me publikimin e reality show-t Keeping Up with the Kardashians, i cili tani titullohet thjesht The Kardashians.

Shfaqja ndjek jetën personale dhe profesionale të të gjithëve në familje, nga Kim Kardashian dhe nëna Kris Jenner tek motrat Kylie, Kourtney, Khloé dhe Kendall.

Por si u bënë kaq të famshëm? Dhe pse jemi kaq të magjepsur për të vëzhguar jetën e njerëzve që jetojnë në shtëpi shumëmilionëshe?

Epo, një arsye mund të jetë se, pavarësisht pasurisë së tyre, Kardashians nuk kanë frikë të duken të pambrojtur dhe humanë. Jemi mësuar të shohim personazhe të famshëm të përsosur dhe të paarritshëm, por ata e shfaqin veten në një mënyrë më autentike dhe reale, duke ndarë edhe momente brishtësie me publikun.

Duajini ose i urreni, është e pamundur të mohohet se Kardashians kanë lënë gjurmë të pashlyeshme në kulturën popullore vitet e fundit.

Pse Kardashians janë kaq të pasur?

Pasuria e Kardashianëve nuk është vetëm për shkak të famës së tyre. Në fakt, familja ishte tashmë shumë e pasur përpara se ajo të bëhej e famshme.

Një nga faktorët kryesorë të pasurisë së tyre ishin profesionet e babait të Kim, Khloé, Kourtney dhe Rob Kardashian. Robert Kardashian ishte një avokat i suksesshëm në Los Anxhelos, i famshëm për mbrojtjen e O.J. Simpson në gjyqin e vitit 1995.

Falë karrierës së saj, familja Kardashian ka fituar akses në një rrjet klientësh të pasur dhe të famshëm, duke ndihmuar kështu në rritjen e pasurisë së tyre.

Sot, shumë nga pasuria e familjes vjen nga asetet e kompanisë së saj KKW Beauty. Linja e kozmetikës dhe aromave është bërë një sukses i madh falë ndjekjes së jashtëzakonshme sociale të familjes.

Disa vite më parë, familja Kardashian shiti 20% të aksioneve të kompanisë për 200 milionë dollarë, duke rritur edhe më shumë vlerën e tyre tashmë të konsiderueshme. Edhe pas shitjes, çdo aksion vazhdon të gjenerojë 500 milionë dollarë në vit.

Por nuk është vetëm KKW Beauty ajo që e mban familjen Kardashian të grumbullojë pasuri. Vajzat e familjes, si ato të lindura nga lidhja e Kris me Robert Kardashian, ashtu edhe ato të rimartuara, kanë zhvilluar të gjitha kompani dhe projekte personale shumë të suksesshme.

Për shembull, Kylie Jenner themeloi linjën e saj të kozmetikës, Kylie Cosmetics, e cila ka arritur një vlerësim miliardë dollarësh.

Krahas kësaj, Kardashians janë shumë aktive edhe në rrjetet sociale, ku promovojnë produkte dhe partneritete të ndryshme, duke rritur më tej të ardhurat e tyre.

Kush është në familjen Kardashian?

Familja Kardashian është një nga familjet më të famshme dhe me ndikim në botë, por kush është në të vërtetë pjesë e këtij klani? Këtu është një përmbledhje e anëtarëve më të shquar:

– Kris Jenner: Matriarku i klanit Kardashian-Jenner, Kris Jenner ishte i martuar me avokatin Robert Kardashian dhe kishte katër fëmijë me të. Pas divorcit, ajo u martua me Bruce Jenner (tani Caitlyn Jenner) dhe pati dy vajza, Kendall dhe Kylie. Kris është gjithashtu menaxheri i vajzave të saj dhe ndihmoi në ndërtimin e perandorisë së tyre mediatike.

– Kourtney Kardashian: vajza e madhe e Kris Jenner dhe Robert Kardashian. Kourtney kishte tre fëmijë me ish të dashurin Scott Disick. Ajo njihet për pjesëmarrjen e saj në reality show-n familjar dhe stilin e jetës së saj miqësore me mjedisin.

– Kim Kardashian: ndoshta më e famshmja e Kardashianëve. Kim ka fituar pasurinë e saj si një personazh televiziv, biznesmene dhe ndikuese. Ajo është e martuar me reperin Kanye West dhe ka katër fëmijë me të. Kim është e njohur për fokusin e saj në modë dhe rolin e saj në prezantimin e stilit atletik.

– Khloé Kardashian: vajza e tretë e Kris Jenner dhe Robert Kardashian. Khloé është vetë një personazh televiziv, por edhe një sipërmarrës dhe autor.

– Rob Kardashian: djali i vetëm i Kris Jenner dhe Robert Kardashian. Rob ka qenë gjithmonë pak më pak në sy se motrat e tij. Ai luajti në reality show “Rob & Chyna” me ish të dashurën e tij Blac Chyna dhe ka një vajzë me të.

– Kendall Jenner: vajza e Kris Jenner dhe Bruce Jenner. Kendall filloi një karrierë modelingu dhe u bë një nga fytyrat më të njohura në botën e modës. Ai ka punuar për markat kryesore si Chanel, Givenchy dhe Calvin Klein.

– Kylie Jenner: vajza më e vogël e Kris Jenner. Kylie e fitoi pasurinë e saj si një sipërmarrëse bukurie, veçanërisht me kompaninë e saj KKW Beauty. Ajo u konsiderua miliarderja më e re në histori dhe ka qenë kopertina e revistave të shumta të modës dhe stilit të jetesës për vite me radhë.

Kris Jenner dhe historia e menaxherit të nënës

Kris Jenner është një figurë kryesore në historinë e Kardashians. Ajo është nëna menaxhere e vajzave të saj dhe ka luajtur një rol vendimtar në shndërrimin e familjes në një nga më të famshmet dhe më të pasurat në botë.

Por cila është historia e saj? Kris lindi si Kris Houghton në 1955 në San Diego, Kaliforni. Në vitin 1978, ajo u martua me Robert Kardashian, tashmë një avokat i suksesshëm në atë kohë. Së bashku, Kris dhe Robert kanë katër fëmijë: Kourtney, Kim, Khloé dhe Rob.

Megjithatë, martesa e tyre përfundoi në vitin 1991. Kris u rimartua më vonë me Bruce Jenner, medalje e artë në dekatlon në Lojërat Olimpike të Montrealit në 1976. Së bashku ata patën dy vajza, Kendall dhe Kylie Jenner. Por këtë e kishim thënë tashmë.

Ajo që mund të mos e dini është se Kris njihet si “mama tigër” e vajzave të saj, një grua jashtëzakonisht ambicioze dhe e vendosur për t’i bërë ato të famshme dhe të suksesshme.

Ajo luajti një rol integral në ndërtimin e perandorisë mediatike të Kardashians, menaxhimin e karrierës së vajzave të saj dhe zhvillimin e strategjive për të rritur popullaritetin e tyre.

Dhe, në retrospektivë, mund të themi se puna e saj ka dhënë rezultat: Kardashians janë bërë një nga familjet më të pasura, më të famshme dhe më me ndikim në botë.

Falë pranisë së saj të vazhdueshme si menaxhere, Kris ka qenë në gjendje t’i rrisë vajzat e saj në marka të vërteta, duke gjeneruar miliarda dollarë të ardhura përmes televizionit, mediave sociale, produkteve të bukurisë dhe më shumë. Çdo gjë që ajo prek, mund të thuhet, kthehet në ar.