Lu*fta në Ukrainë sapo ka filluar, sepse “ne ende nuk kemi filluar t’i bëjmë gjërat seriozisht”. Katër muaj e gjysmë pas fillimit të pushtimit, dhe në mes të ofensivës së Donbasit, Vladimir Putin e bën të qartë edhe një herë se është i vendosur ta kalojë atë.

Dhe nis një sfidë të re për Perëndimin, i cili ofron armë dhe mbështetje ekonomike për Kievin: “Nëse duan të na mundin në terren, le të përpiqen”. Pas pushtimit të Luganskut dhe fillimit të sulmit në Donetsk, Putin iu drejtua drejtuesve të Dumës për të dërguar një mesazh force dhe besimi mbi zhvillimet e “operacionit special” të tij, në fund të një dite tjetër bomba*(rdimi në në të gjithë vendin.

Raketat ruse goditën ishullin e gjarpërinjve, një simbol i rezistencës ukrainase, sapo Kievi pretendoi se mund të ripushtohej. Sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Moskës, një sulm “i saktë” rezultoi në vdekjen e disa ushtarëve që po vendosnin flamurin verdhë-blu. Mbrojtësit konfirmuan se skela ishte “dëmtuar ndjeshëm”.

Bastisjet goditën të gjithë zonën. Një cisternë me flamur moldav, e cila tashmë ishte e mbushur me 500 tonë naftë, u godit përsëri dhe tani është një “bombë me sahat mjedisore”, denoncoi komanda operative jugore.

Në rajonin e Odessa, dy hangarë që përmbanin “rreth 35 ton drithë” përfunduan në flakë, thanë autoritetet. Pikërisht në luftën e grurit, një shtojcë dramatike e konfliktit në terren, tensioni mes Moskës dhe Kievit intensifikohet.

Anija me flamur rus Zhibek Zholy, e ndalur prej ditësh në ujërat turke e akuzuar për transportin e grurit të vjedhur nga ukrainasit, mori dritën jeshile nga Ankaraja për t’u larguar. Protesta e qeverisë Zelensky ishte e menjëhershme. Ministria e Jashtme thirri ambasadorin turk për të denoncuar “zhvillimet e papranueshme” të çështjes dhe për të nënvizuar se apelet e Kievit për të kapur ngarkesën janë “injoruar”.

Ndërkohë, miliona tonë drithë mbeten të ngecur në kapanone ukrainase për shkak të bllokadës ruse të porteve. Dhe si të mos mjaftonte kjo, ministria e bujqësisë ka bërë të ditur se të korrat e vitit 2022 do të jenë shumë më të ulëta se ato të një viti më parë, për shkak të “vështirësive të mbjelljes dhe logjistikës” që lidhen me luftën: vlerësimi është 50. milionë tonë, 35 milionë më pak.