Vladimir Putin do të përpiqej të jetonte përgjithmonë, ose të paktën sa më gjatë të jetë e mundur. Thuhet se 70-vjeçari po përdor një rezervuar oksigjeni kriogjenik, si ai i përdorur nga Michael Jackson.

Burimet e inteligjencës thonë se ai gjithashtu ka një fermë shumë-milionëshe të stilit Neverland të ngritur në rezidencën e tij pranë Moskës, të cilën e ndan me Alina Kabaeva dhe fëmijët e tyre.

Një burim i brendshëm rus zbuloi në një bisedë në internet në Telegram: “Putini tani është zyrtarisht, plotësisht i çmendur. Ai ka një dhomë krio moderne në rezidencën e tij që funksionon si një rezervuar oksigjeni… ai hyn në të me këto syze qesharake me pamje komike, doreza të bardha, mbathje dhe çorape, dhe ai mendon se do ta shërojë atë nga sëmundjet e tij. Ka shkuar shumë larg”.

Makina e Putinit ndodhet në banjën e vilës së tij në Valdai. Burime të brendshme treguan gjithashtu se si Putin ka mjekë zviceranë dhe një dentist që kujdesen për të. Mjekët po luftojnë për të kuruar dridhjet dhe murmuritjet që ai ka shfaqur për shkak të demencës.

Mjekët përdorin dhoma krio për të shpejtuar shërimin nga djegiet. Por Jackson – i cili vdiq pas një mbidoze droge në moshën 50-vjeçare në vitin 2009 – e përdori atë për të ngadalësuar plakjen.

Kuptohet se modeli i Putinit mund të kalojë nga një dhomë krijo në një rezervuar që mund të japë 15 herë më shumë oksigjen se zakonisht në indet e tij. Thashethemet po qarkullojnë se Putin ka një numër fëmijësh me partneren e tij dhe burimi thotë se sheshi i lojërave në pasurinë e tij po bëhet si Neverland-i i Jackson-it.

Imazhet e pronës së Putinit u zbuluan nga grupi i pavarur mediatik Proekt, i cili tha se kishte prova se një pistë go-kart për fëmijë ishte ngritur së bashku me dy kënde të mëdha të verdhë lojërash. Ndërkohë, të brendshëm ushtarakë thanë se Putini ishte i shtrirë në shtrat pas disa ditësh që e panë atë të paaftë për të ngrënë dhe gati duke u rrëzuar.