Sipas MeteoAlb, vendi ynë do të jetë sot në ndikimin e kushteve të paqëndrueshme atmosferike duke bërë që moti të jetë me vranësira të dendura duke rrezikuar rrebeshe afat-shkurta shiu, më të dukshme në zonat veriore dhe veriperëndimore.

Herë pas here do te ketë interval me kthjellime. Parashikohet që kjo situatë meteorologjike të vijojë edhe gjatë orëve në vijim ku vranësirat do të jenë prezent duke rrezikuar rrebeshe shiu në pjesën më të madhe të vendit. Oret e vona të mbrëmjes sjellin përmirësim gradual të motit.

Temperaturat e ajrit do të rriten lehtë në mëngjes por ulen në mesditë duke luhatur vlerat ditore nga 14°C deri në 33°C. Era do fryjë mesatare deri e fortë me shpejtësi 45 km/h nga drejtimi verior dhe verilindor duke krijuar në brigjet det dallgëzim mbi 3 ballë.

Kosova

Vend do të mbetet  nën dominimin e masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të diktojnë kushtet e moti për gjatë gjithë 24_orëshit në vend. Pritet që vranësirat dhe shirat të jenë prezentë deri në orët e vona të natës kur pritet përmirësim i kushteve të motit.

Maqedonia e Veriut

Republika e MV parashikohet të jetë në dominimin e alternimeve të kthjellimeve dhe vranësirave të shpeshta por herë pas here do të gjenerojnë rrebeshe shiu dhe erë të fortë, priten përmirësim i motit vetëm në orët e mbremjes dhe natës.