Leonardo Araujo, drejtori sportiv i PSG, ka qenë protagonisti kryesor i revistës “France Football” të kësaj jave. Braziliani dha një intervistë, në të cilën rishikoi situatën aktuale të parizienëve, duke siguruar se nuk ka asnjë skuadër që aktualisht mund të paguajë pagën e Neymar ose Mbappé: “Zgjedhja midis Neymar ose Mbappé për sezonin e ardhshëm? Është e vërtetë që situata konsiderohet shumë e komplikuar, por nëse PSG nuk ka mjetet tani për të qenë në gjendje të mbështesë dy yjet e saj, cila skuadër i ka mundësitë financiare për të paguar pagën e njërit nga dy lojtarët? Unë mendoj se nuk ka asnjë skuadër, në gjendje ta bëjë këtë”.

Këto deklarata nga Leonardo hapin dyert për një largim të mundshëm të Mbappé nga PSG dhe, për këtë arsye, bashkimin e mundshëm të sulmuesit me Real Madridin në tregun e ardhshëm të transferimeve. Në fakt, ekipi i bardhë tashmë është i përgatitur për “operacionin Mbappé”. Klubi pret të bëjë para me disa lojtarë në verën e ardhshme dhe të sigurojë midis 100 dhe 150 milionë euro. Në listë për t’u shitur janë: Isco, Ceballos, Bale, Jovic, Marcelo ose Brahim. Pjesa e mbetur (bordi i Real Madridit vlerëson se PSG mund të kërkojë rreth 222 milionë euro, sa pagoi për Neymar) e transferimit do të financohet me një hua.