Rafael Leao nuk do të largohet nga Milani në këtë merkato verore, pavarësisht se Chelsea ka qenë e gatshme t’i paguajë biletën e parë të avionit për në Londër, duke investuar tre shifra për të blerë kartonin nga klubi kuqezi.

Këtë e ka raportuar sot në stendat e gazetave ‘La Gazzetta dello Sport’. Dje mediat britanike (veçanërisht ‘The Times’) ringjallën interesin e Chelseat për Leaon, duke shkruar për një negociatë mes palëve për shitjen e minutës së fundit të Leaos te ‘Blues’ e Thomas Tuchel.

Megjithatë, pa marrë as më të voglin hapje nga selia e ‘Casa Milan’.Ne fakt, sipas Times, pergjigjia e Milanit ka qene: “Doni Leao, paguani 140 mln euro tani… asnje qindarke me pak!” Chelsea kishte arritur te ofronte 100 mln euro fale ndermjetesimit me Jorge Mendes.

Klubi kuqezi, përkundrazi, ka besim se së shpejti do të jenë negociatat për rinovimin e kontratës së Leaos për të fituar lartësi. Pasi të mbyllet merkato e verës, Milani më në fund do të jetë në gjendje të fokusohet në situatën e Leaos.

Leao do të luajë në Londër, në ‘Stamford Bridge’. Por si kundërshtar në Champions League më 5 tetor ndaj Chelsea-t! Nese nuk vjen rinovimi, diskutimi mund te rihapet ne janar pasi kontrata e tij skadon ne 2024 dhe Gerry Cardinale, pronari i RedBird, ka vendosur qe kush nuk rinovon nuk do te humbase me zero, por do te shitet.