Njeriu-rekord ka goditur sërish! Cristiano Ronaldo është mësuar të thyejë të gjitha llojet e rekordeve, si brenda dhe jashtë fushës. Epo, momenti historik i tij i fundit nuk ka të bëjë më me futbollin, por me mediat sociale, pasi sulmuesi i Manchester United arriti 450 milionë ndjekës në këtë platformë.

Prej disa kohësh, CR7 është personi më i ndjekur në Instagram, por tashmë ka një numër mbresëlënës ndjekësish që e bëjnë atë praktikisht të padisponueshëm në rrjetin social ‘Photographs’, të paktën në afat të shkurtër. Futbollisti 37-vjeçar renditet vetëm prapa llogarisë së vetë platformës sociale, e cila ka 515 milionë ndjekës në total.

Pas Cristiano Ronaldos qëndron amerikanja e famshme Kylie Jenner, e cila numëron 344 milionë ndjekës. I treti është Lionel Messi, kapiteni i Argjentinës, me 333 milionë ndjekës.

Ndër sportistët e tjerë që kanë një ndjekës mbresëlënës janë Dwayne Johnson, aktori dhe ish-mundësi profesionist, me 320 milionë; Virat Kohli, lojtari i kriketit në Indi me 200 milionë dhe xhevahiri i Brazilit, Neymar Junior me vetëm 175 milionë.

Fakti më i çuditshëm është se Cristiano Ronaldo ka më shumë ndjekës në Instagram se krejt skuadrat e Premier League së bashku në këtë rrjet social. Më saktësisht, 20 skuadrat elitare të futbollit anglez kanë 450 milionë ndjekës.