Gjatë kësaj të marte, vendi ynë do të përfshihet nga një sistem i paqëndrueshmë atmosferik duke sjellë në thuajse të gjithë territorin vranësira të shpeshta përgjatë gjithë ditës dhe prezencë të lartë të lagështirës në ajër.

Pritet që vranësirat herë pas here të pësojnë zhvillime duke gjeneruar reshje të pakta shiu në vendin tonë, ku më të dukshme do të jenë pjesërisht në zonat Qëndore dhe në Jug të
territorit. Mbrëmja dhe nata vonë do të sjellin përmirësim gradual të kushteve të motit.

Temperaturat e ajrit do të vijojnë të rriten në mëngjes, por do ulen lehtësishtë në
mesditë duke u luhatur nga 4°C deri në 20°C.

Era do të fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi Jugore duke sjellë në brigjet detare dallgëzim mbi 2 ballë.