Vendi ynë do të mbetet edhe sot nën ndikimin e një moti të alternuar me vranësira. Për shkak të masave ajrore të ftohta nga verilindja e Europës, dëbora do të jetë prezente në të gjithë zonën malore përgjatë shtrirjes Lindore.

Poashtu; problematike do të jenë ngricat në akset rrugore dhe era e ftohtë lindore. ndërsa ultësira perëndimore do tëkëtë rrbehse afat-shkurtra shiu. Kushtet e paqëndrueshme atmosferike do të vijojnë edhe gjatë natës.

Temperaturat e ajrit do të pësojnë rënie të ndjeshme luhatur vlerat ditore nga
-6°C deri në 14°C.

Era do të fryjë mesatarisht me shpejtësi mbi 30 km/h nga drejtimi Lindor duke krijuar në brigjet detare dallgëzim deri në 2 ballë.