Një restorant ekskluziv i qenve hapet në San Francisko. Nëse zakonisht dalja për darkë me mikun katërkëmbësh do të thotë vetëm ta kemi atë si shoqëri pranë tavolinës, në restorantin Dogue qentë janë protagonistët absolut dhe të zotët janë vetëm shoqërues.

Ëmbëlsira dhe menu degustimi

Pronari dhe shefi i kuzhinës Rahmi Massarweh tha se restoranti është i pari në vend që shërben një meny degustimi ekskluzivisht për qentë dhe është i veçantë në llojin e tij.

“E kemi konceptuar si restorant për njerëzit, por i ftuari i nderit është qeni”. Dogue ofron pasta për qen nga 5 euro, dhe meny degustimi nga 77 euro e lart, me produkte bio dhe sezonale.

Ndër pjatat që pronarët mund të zgjedhin për kafshët e tyre shtëpiake janë tartari i file mignon i prerë me dorë dhe i përzier me vezë thëllëzash të pjekur, flan me mëlçi të kripur viçi me lëvozhgë veze, lëng kefiri dhie me shafran të Indisë dhe vaj mëlçie merluci, re me beze spirulina me vaj calendula, rozmarine dhe krill.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dogue (@dogue.sf)

Menyja shërbehet vetëm të dielave dhe përbëhet nga tre pjata, ndërsa ditët e tjera në një banak ftues shfaqen pasta ftuese, të krijuara posaçërisht pa sheqer, me të cilat qentë mund të hanë një meze të lehtë.

Massarweh punoi për rreth 12 vjet në biznesin e restoranteve, pas së cilës në vitin 2015 ai la profesionin për të hapur një çerdhe me gruan e tij.

Pasionin për gatimin e transferoi te pjatat që përgatiste çdo ditë në shtëpi për qentë e tij dhe shumë shpejt filloi të merrte porosi për qentë e pronarëve të kopshtit.

Më pas ai kërkoi këshilla dhe bashkëpunim nga një veteriner për t’u siguruar që ushqimet e përgatitura të ishin të balancuara dhe me vetitë e duhura ushqyese. Prandaj ideja e hapjes së një biznesi specifik në sektorin e të ushqyerit të qenve.

Massarweh ende teston përgatitjen e pjatave me katër qentë e tij dhe të gjithë përbërësit janë gjithmonë të freskët dhe në sezon.

“Qentë tanë na japin shumë dhe më e mira që mund të bëj për ta është të përgatis një vakt që të duket mirë dhe të jetë i shëndetshëm”, tha shefi i kuzhinës.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Dogue (@dogue.sf)