Dy vite pas ngjarjes, çështja e arrestimit të Ronaldinhos në Paraguaj vazhdon të bëjë mjaft bujë. Në fillim të vitit 2020, ish-lojtari i Barcelonës dhe Milanit u kap kur hyri në vend me pasaportë false. Një skandal ndërkombëtar, që e çoi edhe në burg (ndërsa urgjenca e koronavirusit po fillonte në botë), të luante futboll atje dhe të bënte mijëra foto me të burgosurit e tjerë.

Më pas, pas një muaji, erdhi vendimi për ta lejuar të qëndronte në një hotel të shtrenjtë në Asuncion, ku ishte ngritur një sallë pritjeje si fushë futbolli për t’i lejuar të shtrinte këmbët. Dhe në fund, me veprime diplomatike, Dinho mundi të kthehej në Brazil, pas një gjobe dhe një pranimi të fajit.

Por si ia doli qeveria braziliane të siguronte lirimin e “Topit të Artë” të vitit 2005? Mister, në kuptimin që dokumentet kanë qenë të klasifikuara. Siç shpjegon “Sport.es”, ishte presidenti Jair Bolsonaro ai që vuri një vulë në bisedat midis ministrive të jashtme të Brazilit dhe Paraguajit në lidhje me çështjen Ronaldinho.

Prandaj, marrëveshjet e bëra që ish-futbollisti dhe vëllai i tij Roberto, i cili gjithashtu përfundoi në burg, të largoheshin nga Asuncion, nuk mund të bëhen publike me vullnetin e numrit një të vendit. Por ka një problem të vogël: balotazhi për zgjedhjet presidenciale, i cili do të zhvillohet të dielën më 30 tetor. Në fund të muajit, Bolsonaro mund të mos jetë më president.

Ka shumë të ngjarë, sepse sfiduesi i tij, ish-presidenti Lula da Silva, ka shpjeguar tashmë se një nga veprimet e tij të para pasi të rikthehet në detyrë do të jetë pikërisht deklasifikimi i gjithçkaje që Bolsonaro nuk donte ta bënte të ditur.

Pra, çështja “Dinho” përfshihet gjithashtu në fushatën elektorale për të thithur vota, me opinionin publik brazilian që mund të dijë së shpejti se çfarë u desh për të liruar kampionin e botës më 2002. Do të ishte një episod tjetër i kësaj historie të çuditshme, e cila vijon si gjyq prej muajsh. Por në fund të fundit, gjithçka që ka të bëjë me Ronaldinhon ka gjithmonë shumë pak normalitet brenda!