Cristiano Ronaldo te Napoli është një ëndërr në fund të merkatos, e cila ende nuk është realizuar. Rikthimi i portugezit në Itali, pas viteve të kaluara në Juventus, do të ishte ende objekt diskutimi mes palëve.

Mes konfirmimeve, sugjerimeve, ofertave të pretenduara, propozimeve dhe vendimeve të të njëjtit lojtar, duhet të merren me siguritë, por mbi të gjitha hutimet e atyre që besojnë se një lojtar i thellësisë së tij nuk mund të përshtatet në mënyrë perfekte me mekanizmat e skuadrës së Luçianos.Spalletti.

Jo aq për aftësitë teknike të lojtarit të cilat janë të padiskutueshme, por për çështjen e karakterit që do ta shihte Cristiano Ronaldon si një element që nuk integrohet mirë në dinamikën e dhomës së zhveshjes.

Disa nga sjelljet e tij në Juve, por edhe të fundit te Manchester United, mund të konfirmojnë këtë tezë të avancuar edhe gjatë mbrëmjes së djeshme në programin ‘Pressing’ të transmetuar në kanalet Mediaset.

Massimo Mauro, një nga komentuesit e transmetimit, në fakt ka shprehur dyshimet e tij për këtë operacion në rast se duhet të kalojë. “Pse të prishni një mekanizëm që funksionon?” ai pyet, duke folur ashpër, për një lojtar të aftë për të thyer ekuilibrat brenda një ekipi.

“Shikoni çfarë ndodhi në Torino – pohon me forcë Mauro i cili zbulon disa detaje nga eksperienca portugeze në Juventus – Dhoma e zhveshjes me Ronaldon u prishen”. Cristiano Ronaldo u largua papritur nga Juventusi, pas ditës së parë të kampionatit në Udine sezonin e kaluar. Të gjithë përcaktuan një arratisje të plotë që tregonte disa anët e karakterit të lojtarit që shpesh nuk ishin shumë të prirur për dinamikën e grupit brenda dhomës së zhveshjes.

Diçka që në një farë mënyre ka qenë gjithmonë në mendjen e shumë njerëzve që kanë parë te Cristiano Ronaldo jo tamam shembullin e kapitenit dhe drejtuesit të dhomës së zhveshjes. Përplasja verbale e tij me Cuadradon festohet në fund të pjesës së parë të ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes Juventusit dhe Portos ku Ronaldo hyn në dhomat e zhveshjes duke bërtitur: “Po luajmë m*ut”. Dokumentari kushtuar biankonerëve të shfaqur në Prime vitin e kaluar më pas tregon kolumbianin i cili përgjigjet: “Përfshi edhe ty”.

Një dinamikë që përmbledh disi mendimin e Massimo Mauro. Sipas dëshirës së tij, Ronaldo tani po largohet edhe nga Manchester United. Ten Hag nuk e pranoi lëvizjen e tij për të mos u paraqitur në tërheqjen e Djajve të Kuq, sepse ai ishte i etur për të pasur një përvojë të re diku tjetër.

Por mes Chelsea, PSG, Bayern dhe klube të tjera të larta evropiane, shumë ia kanë ndaluar portat portugezit, edhe për shkak të pagës së tij të madhe që edhe në moshën 37-vjeçare ai nuk dëshiron ta përgjysmojë me disa milionë.

“Për ta lënë atë të luajë Ligën e Kampionëve, ne shpërbëjmë Napolin që është një perlë, kushdo që vjen luan mirë – përsërit komentuesi – Nuk ka nevojë për Ronaldon që duhet të luajë Ligën e Kampionëve në Napoli”.

Mauro në atë moment zbuloi detaje të përvojës së tij në Juventus dhe shpjegoi kuptimin e tezës së tij se pse Napoli nuk duhet të nënshkruajë me Ronaldon. “Shkoi në Torino për të fituar Ligën e Kampionëve dhe kjo është e vetmja gjë që nuk e bëri – thekson fort –

Theu dhomat e zhveshjes. Per Napolin do të ishte rrënimi. Ai po bën një finale të karrierës që nuk e denjë për të”. Mauro rrit dozën dhe tregon sezonin e fundit të Cristiano Ronaldos në Juventus: “Pyetni Chiesa dhe të tjerët nëse kishin guximin të tregonin të vërtetën për atë që ndodhi me Cristiano Ronaldon në dhomat e zhveshjes së Juventusit – shton ai – Ndeshjen e fundit në Bolonjë, Ronaldo mbeti në stol. Mos harroni këtë.”