Një avion mallrash Antonov An-12 e një kompanie ajrore ukrainase u rrëzua gjatë natës në Greqinë Veriore. Autoritetet kanë mbërritur në zonë, por ka frikë nga toksiciteti i mallit të transportuar, natyra e të cilit nuk dihet.

Dy zjarrfikësit që ndërhynë për të ndalur flakët patën probleme të rënda në frymëmarrje dhe për këtë arsye autoritetet ftuan popullsinë në një rreze prej dy kilometrash të qëndrojë në shtëpi me dritare të mbyllura.

Flakë në qiell, pastaj përplasje dhe shpërthime të reja

Avioni u rrëzua pranë Paleochorit, por në një distancë nga qendra e banuar. Vendasit e kuptuan menjëherë se diçka nuk shkonte duke parë flakët në qiell dhe duke dëgjuar zhurmën e çuditshme të lëshuar nga flakët.

Sipas raportimeve të mediave lokale, avioni u ngrit nga Nishi i Serbisë dhe u nis për në Amman të Jordanisë. Kishte kërkuar autorizimin e aeroportit aty pranë të Kavallës për një ulje emergjente, por nuk mundi të arrinte në pistë. Piloti dyshohet se kishte një dështim të motorit.

Brenda material toksik? Gjendje alarmi

Aeroplani duket se ka marrë flakë gjatë fluturimit, siç dëshmuan shumë vendas, dhe më pas do të kishte pasur shpërthime të shumta.

Dy zjarrfikësit që kanë ndërhyrë pas aksidentit janë shtruar në spital për shkak të tymit toksik. Është e paqartë se çfarë transportonte fluturimi i mallrave.

Ushtria greke dhe Komisioni Kombëtar i Energjisë Atomike kanë vendosur, si masë paraprake, se do t’i afrohen mbjetit me një dron për të bërë vlerësimet e para.

Marios Apostolidis, kreu i brigadës së zjarrfikësve, raportoi se vetëm disa “burra nga shërbimi zjarrfikës me pajisje speciale dhe instrumente matëse iu afruan pikës së përplasjes së avionit dhe vëzhguan nga afër mjetin dhe pjesët e tjera të avionit të shpërndara përreth”.

Popullsisë brenda një rrezeje prej dy kilometrash nga përplasja iu kërkua të mbante maska ​​​​jashtë, të mos dilte nga shtëpia dhe të mos ndizte kondicionerin në pritje të testeve të toksicitetit të ajrit.

Ka 8 viktima nga rrëzimi i avionit në Greqi

Në bordin e avionit ndodheshin tetë persona, të gjithë me origjinë ukrainase. Asnjëri prej tyre nuk mbijetoi. Sipas Nebojsha Stefanoviç, ministri serb i Mbrojtjes, avioni ishte në pronësi të kompanisë ukrainase Meridian Ltd.

Dyshohet se në bord kishte 11.5 ton material ushtarak serb për t’i dorëzuar Ministrisë së Mbrojtjes së Bangladeshit.