Paulo Dybala ishte goditja e madhe e Romës në merkato. Argjentinasi ishte njeriu që duhej të bënte kërcimin te skuadra verdhekuqe dhe ia doli, duke qenë se ka shënuar shumë gola në fillim të sezonit.

Por tashmë ish-lojtari i Juventusit është i detyruar të ndalet për shkak të një dëmtimi. Një problem muskulor që do ta mbajë larg fushës për një kohë të gjatë dhe që rrezikon të humbasë edhe Botërorin e Katarit.

Argjentina ka frikë të humbasë një lojtar të nivelit të lartë, i cili në çdo rast nuk do të ishte në mesin e titullarëve të palëvizshëm. Por mbi të gjitha është Roma që të lëpijë plagët e saj.

Sepse Dybala është i treti big që përfundon me nokaut në këtë pjesë të parë të sezonit. Dhe ashtu si sulmuesi, edhe Celik dhe Wijnaldum do të kthehen në vitin 2023. Mourinho është i detyruar të gjejë zgjidhje të tjera për repartin ofensiv.

Paulo Dybala do të jetë jashtë për një kohë të gjatë, teknikisht ai do të kthehet në vitin 2023. Duket si një kohë e madhe për një problem muskulor. Por sezoni i klubeve më 13 nëntor ndalet për t’i hapur rrugë Kupës së Botës. Prandaj La Joya shkon në gropa dhe për Romën është një humbje e madhe, është për vlerën e lojtarit dhe gjithashtu numrat në dorë. Pesë gola dhe dy asistime në tetë ndeshje të ligës, dy gola në tre ndeshje të Europa League.

Paulo Dybala u dëmtua kur goditi një penallti në Roma-Lecce, një goditje që më pas ishte vendimtare për rezultatin e ndeshjes. Ekografia e parë konfirmoi frikën më të keqe: dëmtimin e rectus femoris të kofshës së majtë.

Ndalesa nuk mund të përcaktohet saktësisht, por varion nga 4 deri në 8 javë. Dhe duke pasur parasysh që kampionati ndalon për një muaj, kuptohet që Dybala do të rikthehet direkt në vitin 2023, të paktën me Romën. Ndaj një dëmtim i zgjebosur dhe një mungesë shumë e gjatë nga fusha për lojtarin 28-vjeçar, i cili të paktën shpreson të luajë Botërorin.

Roma dhe Dybala nuk janë me shumë fat sepse kjo është një periudhë e ngarkuar për skuadrat kryesore italiane që duhet të luajnë 9 ndeshje në 32 ditë. Në javët e ardhshme Giallorossi do të mbyllin fazën e grupeve të Europa League, do të përballen me Betis, HJK dhe Ludogorets. Nga ana tjetër, janë gjashtë ndeshje për të luajtur në ligë, mbi të gjitha ndeshjet në shtëpi kundër Napolit më 23 tetor dhe kundër Lacios, derbi do të luhet më 6 nëntor. Roma në Serie A do të sfidojë gjithashtu Sampdoria (më 17 tetor), Verona, Sassuolo dhe Torino.