Vitet e fundit mensat e shkollave kanë bërë një hop cilësor duke u marrë gjithnjë e më shpesh me përbërës të stinës, gatime të shëndetshme, fruta dhe ushqime me vlera ushqyese.

Megjithatë, asgjë nuk ka të bëjë me menynë e ofruar në shkollën e njohur që frekuentojnë Princi George dhe Princesha Charlotte. Dy fëmijët e William dhe Kate shkojnë në Institutin prestigjioz Thomas’s Battersea, i cili u ofron atyre jo vetëm arsimin më të mirë, por edhe dreka me kosto të frikshme për njerëzit e thjeshtë.

Thomas’s Battersea, ku të rinjtë mbretërorë janë regjistruar që kur George filloi në 2017 dhe ku së shpejti do të regjistrohet edhe djali i tretë Louis, është krenar që u ofron të gjithë studentëve ushqime sezonale dhe të balancuara nga pikëpamja ushqyese që u ofrojnë atyre karburantin e përsosur për të përballuar ditën.

Një shembull i një menyje dreke do të ishte: byrek me gjeldeti dhe proshutë të shërbyer me brokoli dhe lulelakër të zier në avull dhe oriz me barishte të pjekur. Ose një pjatë e bukur me ragu qengji me makarona integrale me kuskus mesdhetar me skumbri të tymosur të pjekur.

Opsionet e ushqimeve të detit përfshijnë salmon të pjekur në një shtrat me thjerrëza puy, ndërsa vegjetarianët mund të shijojnë pjata si qiqrat, spinaqin dhe curry me patate të ëmbla.

Nuk mungojnë supat, buka e freskët dhe ëmbëlsirat e shijshme në fund të vaktit si reçel i zier me avull, pandispanje kokosi me krem ​​​​vanilje; ose pjata me fruta të freskëta dhe kos ose një tortë portugeze me vezë.

Menutë janë të dizajnuara nga kuzhinierë të njohur ndërkombëtarisht dhe kostoja e mensës së shkollës arrin në 23,430 paund në vit, por për Mbretin e ardhshëm të Anglisë, motrën e tij dhe Dukët e Kembrixhit është një shifër e papërfillshme.