Ngrënia e një sallate përpara pjatës kryesore është një zakon i mirëfilltë ushqimor në shumë vende të botës.

Një strategji e dobishme jo vetëm për të rritur marrjen e fibrave që nga fillimi, por edhe për të dhënë një ndjenjë të kënaqshme ngopjeje dhe për të kontribuar në humbjen e peshës trupore. Le të zbulojmë pse.

Mban nën kontroll sheqerin në gjak dhe prodhimin e insulinës

Fibra e tretshme në ujë që përmban perimet është në gjendje të kontrollojë thithjen e zorrëve të glukozës, aminoacideve, yndyrave dhe kolesterolit, duke siguruar kështu kontrollin e sheqerit në gjak dhe insulinës pas një vakti pasi ndihmon në shmangien e rritjeve të papritura të sheqerit në gjak.

Një gjendje, kjo e fundit, që duhet shmangur nëse nuk doni të shtoni peshë, pasi truri sapo zbulon praninë e një tepricë të glukozës në gjak dërgon një sinjal në pankreas, i cili fillon të sekretojë insulinë, hormonin që ka funksionin të lejojë që glukoza në gjak të mbetet e qëndrueshme.

Ndërsa pankreasi kontrollon prodhimin e insulinës, organet e tjera, mëlçia në veçanti, e përdorin atë për të kthyer sheqerin në gjak në energji. Mëlçia thith glukozën dhe e shndërron atë në glikogjen, duke e ruajtur atë.

Sheqeri i mbetur që nuk absorbohet nga qelizat e mëlçisë ose organet e tjera si zemra dhe truri ose nga muskujt, shndërrohet në yndyrë të ruajtur në qelizat dhjamore. Prandaj, zvogëlimi i ndikimit glicemik përmes fibrave të pranishme në sallatë ndihmon në humbjen e peshës.

Gjeneron ngopje

Një sallatë me perime të papërpunuara, e shoqëruar me perime të freskëta, ka një kombinim ushqimesh që, nëse merret para vaktit, përveç sigurimit të dozave të përshtatshme të fitonutrientëve antioksidues të aftë për të frenuar efektet e radikalëve të lirë të oksigjenit, ndihmon në rritjen e ndjenjës së ngopjes. Edhe këtë herë falë fibrave që përmbajnë, të cilat zgjerojnë muret e stomakut.

Cilat perime të zgjidhni

Ngrënia e një sallate të freskët dhe plot ngjyra është një strategji e shkëlqyer për futjen e fibrave dhe rritjen e ndjenjës së ngopjes gjatë vaktit.

Për më tepër, perimet e përdorura për këtë përgatitje, me një konsistencë krokante, duhet të përtypen për një kohë të gjatë, duke na ndihmuar të ndihemi më të ngopur.

Më pas mund të përdoren karota, selino, kopër, tranguj, speca. E vetmja masë paraprake: kushtojini vëmendje përdorimit të vajit të përdorur për erëza.

Një alternativë e shkëlqyer është të bëni një vinegrette të përftuar duke përzier fuqishëm 1 lugë gjelle lëng limoni të sapo shtrydhur me 1 lugë çaji vaj dhe një majë piper të zi me një pirun.

Perimet e hidhura janë gjithashtu perfekte: çikori, kopër, radikjo, lakërishtë, sallata belge, lakra jeshile, rrepka, luleradhiqe kanë një shije që stimulon sekretimin intestinal të kolecistokininës (CCK), një hormon që përcakton ndjenjën e ngopje dhe që mund të na ndihmojë të kontrollojmë oreksin duke reduktuar marrjen e përgjithshme të ushqimit.

Për më tepër, perimet me shije të hidhur kryejnë një veprim gjenomik ushqyes (ato veprojnë pozitivisht në ADN-në tonë, në trashëgiminë gjenetike të qelizave njerëzore dhe të zorrëve, por edhe në gjenomin e baktereve mikrobiotike të zorrëve).

Në vend të sallatave, si antipastë mund të përdoren edhe supa. Kur hamë ushqime të ngurta dhe të përziera me lëngje – si në supa – uji e mbush stomakun gjithnjë e më gjatë.

Kështu ndjesia e ngopjes zgjatet dhe kalon një kohë më e gjatë para se të prodhohet sërish grelina, një hormon që stimulon urinë. Nuk është për t’u habitur që kjo dietë përdoret për të mbajtur oreksin nën kontroll.