Milani ndalon serish ne transferte! Pas Bergamo, Sassuolo behet pengese. Nje 0-0 qe nuk ishte verifikuar kurre mes dy skuadrave, ndersa 8 minutat e fundit kuqezinjte i luajten me dhjete futbolliste pas demtimit te Florenzit dhe pasi ishin kryer te peste zevendesimet.

Nje ndeshje qe ka pare shume pak raste te rrezikshme edhe pse zoterimi i topit ishte steril nga kuqezinjte qe nuk paten shkendijen e duhur per t’u ndezur. Sassuolo pati shansin te shenonte me penallti, ndersa ne pjesen e dyte nuk eshte se vuri ne veshtiresi Maignan shume.

Ashtu beri edhe Milani ne krahun tjeter. Per t’u raportuar nje demtim i rende i Berardit ne kontrast me Theo Hernandez. Kapiteni i Sassuolos del me lot dhe nuk vendos dot kaviljen ne toke…

Super Maignan – Mike Maignan është një nga liderat e kampionit në fuqi të Italisë Milan dhe nuk humbet asnjë rast për ta përsëritur atë. Portieri francez është një siguri e vërtetë për mbrojtjen e Stefano Piolit dhe këtë e dëshmoi edhe një herë në raundin e katërt të Serisë A 2022-2023 në Sassuolo.

Ne pjesen e pare u akordua një penallti për një faull të dyshes Florenzi-Saelemaekers ndaj Kyriakopulos, por portieri i Djallit ishte i zoti për të pritur përfundimin e Domenico Berardit, i cili nga ana e tij goditi keq nga njëmbëdhjetë metra.

Portieri francez ishte edhe një herë shumë me përvojë dhe mendjemprehtë, duke nervozuar numrin 10 të Sassuolos duke arritur të kalonte shumë kohë pranë topit për të ushtruar presion.

Sipas asaj që raportohet nga ana e DAZN, Maignan do të kishte pritur sa më afër që të ishte e mundur në pikën dhe kur arbitri shkoi t’i thoshte të largohej, ai u përgjigj: “Dua të shoh se si e vendos topin”. Një mënyrë për të qëndruar ende larg vijës së golit dhe për të qenë afër vendit të goditjes.

Maignan u hodh djathtas dhe kuptoi krahun e Berardit.  Sipas raporteve nga Opta, Maignan ka ruajtur 31% të penalltive të përballura në pesë ligat kryesore evropiane (9 nga 29, i pari në Serinë A) dhe asnjë portier tjetër nuk ka përqindje më të lartë mes atyre që janë përballur të paktën 25 që nga sezoni 2015/16 deri më sot.