Interit iu desh të ngrinte kokën pas humbjes së keqe ndaj Lazios dhe e bëri. Skuadra e Simone Inzaghit mundi Cremonese 3-1 me dy gola në pjesën e parë të ndeshjes, gjë që e vendosi sfidën në tatëpjetë për Nerazzurrët përveç një mosvëmendjeje në mbrojtje.

Correa dhe Barella shenuan ne pjesen e pare, Lautaro Martinez e mbylli: sfida hyri në pista të rehatshme me Inzaghin i cili gjithashtu bëri një rotacion në funksion të derbit kundër Milanit të shtunën e ardhshme.

Nerazzurrët shfrytëzuan hapësirat e shumta të lëna nga skuadra e Massimiliano Alvinit dhe shënuan . Goli i parë erdhi me një goditje këndi në favor të Cremonese: një skemë e pasuksesshme hapi fushën në kundërsulm të Interit dhe Joaquin Correa rrëshqiti rehat në portë pasi portieri kundërshtar kishte kthyer gjuajtjen e Dzekos nga 16 metra.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Cremonese u përpoq të rikthehej në lojë por i mungonte qartësia në zgjedhje dhe ftohtësia në metrat e fundit. Pak pas gjysmë ore mbërriti perla e Nicolò Barella: mesfushori shënoi një goditje të bukur me breshëri në asistimin e Calhanoglu dhe bëri të gjithë të pranishmit në San Siro të hidheshin në këmbë.

Numri 23 shpiku një gol duke përzier koordinimin dhe saktësinë me një gjest teknik vërtet të vlefshëm. Ne pjesen e dyte, Interi gjeti edhe te tretin me Lautaro dhe u shperdoruan disa raste por ne fakt edhe miqte nuk u dorezuan dhe Okereke realizoi supergol ne fund.

Ne ndeshjen tjeter, kthehet te suksesi edhe skuadra e Mourinhos! Roma mund lehte Monza-n 3-0 duke i shkatuar humbjen e 4-t radhazi dhe tani stoli i trajnerit Stroppa rrezikohet dhe mund te shkarkohet. Dy here Dybala ne pjesen e pare dhe Ibanez ne te dyten e fundosin.