Në 24 orët e fundit janë shënuar 865 raste të reja me COVID dhe 13 humbje jete. Është ky bilanci i koronavirusit në Shqipëri, shifra këto të ardhura si rezultat i 2960 testimeve. Tirana vijon të mbajë numrin më të lartë të rasteve ditore dhe viktimave në 24 orë.

COVID-19 vaccine - European Western Balkans

“Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 13 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 9 qytetarë nga Tirana, 1 qytetarë nga Mati, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Vlora, të moshave 60-80 vjeç”, thuhet në njoftimin zyrtar të Ministrisë së Shëndetësisë.

Ashtu si kurse e konfirmoi ditën e sotme edhe Komiteti Teknik i Ekspertëve, është rritur numri i të shtruarve në 4 spitalet COVID. Këtë të hënë ka pasur 24 shtrime të reja.

“Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 365 pacientë, 25 në terapi intensive nga të cilët 9 pacientë janë të intubuar”, thuhet në njoftim.

Sa i përket të shëruarve, ky numër vijon të jetë stabël.

“Në 24 orët e fundit janë shëruar 498 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 47,922 që nga fillimi i epidemisë”, përfundon njoftimi.

COVID-19 – Statistika (1 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 865

Të shëruar në 24 orë 498

Të shtruar në spitale 365

Humbje jete në 24 orë 13

Testime ditore 2960

Testime totale 361,453

Raste pozitive 78,992

Raste të shëruara 47,922

Raste Aktive 29,677

Humbje jete 1393

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve

Tiranë 17052

Fier 2405

Durrës 1629

Shkodër 1453

Vlorë 1382

Elbasan 1348

Lezhë 1051

Korçë 936

Berat 921

Gjirokastër 608

Kukës 468

Dibër 424