Atletico Madrid është një hap larg eliminimit nga Liga e Kampionëve, në një grup që nuk ishte aspak i pamundur, por që edhe një herë i pa Colchoneros të dështojnë të marrin tre pikët që mund të kishin rihapur fjalimin e vendit të parë me Club Brugges.

Dhe Joao Felix ishte një hap larg hyrjes në fushë për të dhënë kontributin e tij, kur Diego Simeone papritur ndryshoi mendje, duke preferuar Witsel. Pikerisht ajo ndezje e fijes se kashtes qe mori zjarr me pas dhe pa protagonistin portugez si në stol ashtu edhe në rrjetet sociale.

Episodi që shkaktoi vërshimin e ujërave, në Spanjë dhe Portugali deri tani në mënyrë vendimtare, ndodhi në të 80-ën Colchoneros i Simeone po barazonte në Metroplitano 0-0 kundër Bruges, i cili mbrojti në mënyrë të përsosur vendin e tij të parë në renditje duke arritur të kualifikohej në raundi i dytë pa dy ndeshje akoma!

Atletico, përkundrazi, pavarësisht se cilësohet si klubi më i fortë (dhe i pakrahasueshëm) në Grupin B, ku megjithatë rrezikon eliminimin, me një vend të tretë dhe vetëm 4 pikë prapa Portos (nga 2 me gjashtë).

Përpara murit belg, Simeone tentoi të ndryshojë në garë, fillimisht me tre ndryshime njëkohësisht në 60′ ku futi Carrascon, Morata dhe De Paul, më pas me një të katërt në 73′ me futjen e Matheus Cunha.

Më në fund, në minutën e 76-të, kur largoi një Grizemann zhgënjyes nga fusha për Witsel. Dhe këtu u zhvillua psikodrama e Joao Felix-it, e filmuar nga kamerat dhe që shkaktoi reagimin e portugezit, i cili më pas përfundoi në rrjetet sociale me një mori polemikash.

Një reagim i pastër zhgënjimi nga ana e lojtarit që po ngrohej për disa kohë në fushë dhe që vendimin e Simeone e përjetoi si një përballje të pastër dhe të lirë: një vështrim i zemëruar ndaj Simoenës me të cilin nuk ka rrjedhur gjak i mirë për një kohë të gjatë…

Një gjest që ngjalli polemika në Spanjë për menaxhimin e një talenti të pastër, në stolin e tij të katërt radhazi dhe që nuk u përdor më as si zevendesim i fundit: pikërisht në sforcimin e fundit, kur Atletico kishte nevojë absolutisht të shënonte, duke hequr Griezmann pritej ai lojtar qe kushtoi 130 milionë euro (aq shumë shpenzoi Atletico në 2019 për ta tërhequr atë nga Benfica).

Keqardhja dhe zemërimi i tifozëve të colchoneros u shpërtheu kur 5 minuta më vonë Bruges mbeti në 10, por nuk mund të bëheshin ndryshime të mëtejshme. Për Joao Felix-in u duk se ishte vërtet koha e duhur për t’u rikthyer në lojë, në 4 ndeshjet e fundit ai luajti vetëm 29 minuta.

Por, asgje: 35 minuta ngrohje, nën sytë e tifozëve të tij që e duartrokitën dhe prisnin hyrjen e tij, më pas poshtërimi i fundit: Simeone therret Witsel dhe injoron Felix-in, i cili  duke hedhur dicka në fushë dhe më pas u qetesua nga nje asistent i Cholo.

Kështu ndodhi në fushë, më pas në rrjetet sociale shpërtheu indinjata e bardhekuqve në pas ndeshje të cilët morën sërish anën në favor të lojtarit, duke kritikuar hapur Simeonen. Mes shumë postimeve, një në veçanti bëri xhiron e internetit, i nënshkruar nga Rui Costa do Azeite, emri i një prej lojtarëve më të mëdhenj portugez të të gjitha kohërave. lidhur dorë për dore me historinë e Benfica-s.

“Ketu je i respektuar, eja në shtëpi Felix” shkruante postimi, pas të cilit padyshim nuk fshihej ish-10-shja, por një tifoz i thjeshtë i las Aguias, por kaq mjaftoi që ai të bëhej viral.

Arsyeja? Vetë Joao Felix bëri një “like”, një koment që rrezikon të shfaqet si një gur varri në marrëdhënien mes tij dhe Atleticos dhe që u përshëndet nga tifozët e Atleticos mes duartrokitjesh. Ne gjithe kete histori, Cholo Simeone ka hedhur ne plehra 130 mln euro investim deri tani prej dy vitesh, teksa fatura kryesore i takon agjentit te njohur si “peshkaqen” pas vdekjes se Raiola-s tashme, Jorge Mendes.