Një rast tjetër me “gjemba”, si dikur, në “luftën” mes Mauro Icardi dhe Interit. Edin Dzeko e gjen veten të përfshirë në një vorbull të trazuar të merkatos, pas përjashtimit nga skuadra (Roma-Spezia) në ndeshjen e fituar “in extremis”, falë një goli të Lorenzo Pellegrini. Ky i fundit është i gatshëm për t’u bërë kapiten mbi baza të përhershme. Sipas asaj që raportohet nga “Corriere dello Sport”, Dzeko është i destinuar ta dorëzojë shiritin te shoku i tij i ri i skuadrës, pas mosmarrëveshjeve me trajnerin Fonseca.

Një situatë e lindur nga tensioni që mbretëron në Trigoria këto ditë. Tiago Pinto po kërkon një zgjidhje për problemin që ka dalë brenda dhomës së zhveshjes së Romës, me shitjen e boshnjakut, që t’i kënaqte të gjitha palët e përfshira.

Sidoqoftë, koha për të vepruar bëhet gjithnjë e më e vogël, sa kalojnë orët. Pavarësisht nga një status i njohur ndërkombëtar, shitja e Dzeko në një seancë tregu, ku “qakullojnë” të dobëtit, është nënvlerësim, nuk është diçka e thjeshtë. Në të kaluarën është folur për Real Madridin dhe një shkëmbim me Mariano Diaz, i cili do ta refuzonte kalimin te verdhekuqtë; ndërsa Barcelona është përqendruar në zgjedhjet presidenciale, që mund të ndryshojnë historinë e klubit. Juventusi është i mbuluar në këtë pozicion në sulm (të paktën në lidhje me zgjedhjet e para), ndërsa Interi është në kursim total.

Nëse qëndron në Romë (një skenar që nuk është përjashtuar), Dzeko mund të riintegrohet në një sistem me hierarki të reja, që nuk do ta shihnin më me shiritin e kapitenit në krah. Në fakt, shiriti ka nisur rrugëtimin drejt krahut të Pellegrini.