Të kesh flokë të gjatë, të shëndetshëm dhe me shkëlqim është ëndrra e shumë njerëzve, të cilët në fund të verës e gjejnë shpesh veten me flokë të dëmtuar nga dielli dhe kripa.

Kështu, shkuarja në parukeri për një prerje bëhet një hap i detyrueshëm që megjithatë të detyron të heqësh dorë nga gjatësia.

Megjithatë, ka disa metoda krejtësisht natyrale për të stimuluar rritjen e flokëve në mënyrë që të gjeni gjatësinë e dëshiruar shumë shpejt.

Gjithçka nis nga tavolina, sepse një dietë e shëndetshme dhe korrekte është sekreti i parë për të marrë flokët e dëshiruar. Disa ushqime, pra, janë në gjendje jo vetëm të përmirësojnë shëndetin e kokës dhe flokëve, por edhe të përshpejtojnë rritjen e tyre.

Ndër ushqimet më të dobishme janë, për shembull, limonët, kivi dhe portokallet që nxisin qarkullimin, ndërsa arrat dhe vaji i ullirit punojnë në mikroqarkullimin.

Për të rritur shpejt flokët, vezët, qumështi, thjerrëzat dhe bizelet janë ushqimet që nuk duhet të mungojnë në dietë.

Konkretisht, vezët nuk janë të dobishme vetëm në gjellë, por edhe si përbërës kozmetikë me të cilët përgatitet një maskë që përshpejton rritjen e flokëve, forcon dhe ushqen ato.

Thjesht rrihni një vezë, më pas shtoni një lugë gjelle vaj ulliri dhe një lugë gjelle mjaltë, duke e përzier mirë masën.

Më pas, aplikojeni gjithçka në flokë, duke u kujdesur që të masazhoni kokën dhe mbajeni për rreth dhjetë minuta (të paktën një herë në javë).

Për të ndihmuar rritjen e flokëve, është mirë të shmangni larjen shumë të shpeshtë që mund të dobësojë boshtet. Numri ideal është dy, maksimumi tre, shampo pa silikon në javë.

Çdo herë, pra, është thelbësore të përdorni balsamin dhe të vazhdoni me tharjen pa e tejkaluar temperaturën e tharëses së flokëve, të mbahet të paktën dhjetë centimetra larg.

Kujdes edhe për të mbajtur nën kontroll stresin: është një nga faktorët që dobëson flokët. Së fundi, mos harroni të hidratoni veten duke pirë shumë ujë. Edhe flokët do t’ju falënderojnë.