Mister në Firence, ku një 40-vjeçar u gjet pa jetë në një dhomë të hotelit Continentale në vicolo dell’Oro. Bëhet fjalë për ragbistin Ricky Bibey me një të kaluar të rëndësishme në ligën angleze.

Në gjendje të rëndë është partnerja, i cili ka patur një hemorragji. Sportisti ka humbur jetën për shkak të një infarkti që ka ardhur në kulmin e një loje erotike që përfundoi keq.

Ajo e seksit ekstrem është hipoteza më e akredituar për momentin, sipas asaj që shkruan shtypi vendas.

Sipas një rikonstruksioni të parë të fakteve, gruaja rreth orës 7 të mëngjesit të djeshëm doli gjysmë e zhveshur nga dhoma ku kishin mbërritur nga Mançesteri vetëm një ditë më parë, e lyer me gjak dhe duke bërtitur për ndihmë për fqinjët dhe një pastruese.

Më pas është njoftuar policia. Policia Giannantonio dhe mjekësia ligjore inspektuan dhomën nga lart poshtë. Ricky Bibey, i cili luajti në radhët e Wakefield Trinity, ishte në tokë, ndoshta trupi ishte zhvendosur për të lejuar ndërhyrjen e shpejtë të praktikonin përpjekjet e pasuksesshme të ringjalljes.

Mjekja ligjore, mjekja Martina Focardi, e pranishme në inspektim, nuk u fut në asnjë hipotezë, edhe sepse është e nevojshme të hidhet dritë mbi një sërë aspektesh. Megjithatë, prania e mbetjeve të drogës si dhe përfshirja e palëve të treta janë të përjashtuara.

Qartësia duhet të vijë sigurisht nga rezultatet e autopsisë, të urdhëruar nga prokurorja Ester Nocera, edhe në vendngjarje dhe në analizat histologjike, toksikologjike dhe alkoolike.

Sigurisht që vendimtare do të jetë edhe marrja në pyetje e gruas, e planifikuar për ditën e sotme, nëse ajo e ka rimarrë veten pas ndërhyrjes së gjatë.