Një nga ngjarjet më të pritura të sezonit futbollistik në Itali është sigurisht finalja e Superkupës së Italisë. Gara që sheh kampionët në fuqi të Italisë dhe fituesit e Kupës së Italisë sfidojnë njëri-tjetrin çdo vit.

Edicioni i vitit 2022, i cili nuk do të luhet para janarit të ardhshëm, do të riktheje derbin milanez. Milan-Inter do të jetë finalja e Superkupës, një ndeshje shumë e përzemërt e gatshme për të emocionuar tifozët.

Por pikërisht në funksion të kësaj ngjarje, ka ndryshime të mundshme të bujshme. Në veçanti në lidhje me vendndodhjen e sfidës, e cila mund të ndryshojë në minutën e fundit. Hungaria dëshiron të presë Superkupën e vitit 2022. Prej muajsh dihet që Arabia Saudite duhet të presë edicionin e Superkupës së Italisë në vitin 2022. Vendi i pasur i Lindjes së Mesme i ka dhënë disponueshmërisë së tij Serie A, kompletuar me një organizim informal që ka nisur në Riad.

Më 18 janar 2023, të paktën në letër, Milani dhe Interi duhet të garojnë në kryeqytetin saudit, pikërisht në stadiumin e Universitetit King Saud. Por sipas asaj që është zbuluar nga La Repubblica, një ndryshim vërtet i papritur në minutën e fundit mund të arrijë.

Në fakt duket se qeveria hungareze ka nisur propozimin për organizimin e Superkupës mes Milanit dhe Interit në Budapest, duke prishur kështu planet e Ligës. Kryeministri Viktor Orban e dërgoi personalisht këtë ofertë në Itali, duke vendosur 8 milionë euro në pjatë për të pritur eventin.

Milani dhe Interi mund ta konsiderojnë pozitiv këtë ndryshim të mundshëm të vendndodhjes. Dy klubet, në rinisjen e kampionateve pas Kupës së Botës, do të shmangnin kështu një udhëtim në mesjavë prej më shumë se 5000 kilometrash drejt Riadit. Më mirë një udhëtim prej një ore me avion për në Budapest.

Megjithatë, një problem politik lind pas propozimit hungarez. Orban është një udhëheqës shumë i diskutuar në Bashkimin Evropian, për ideologjinë e tij tipike të krahut të djathtë dhe konservator. Nuk është rastësi që brenda ligës së Serisë A ka shqetësime për caktimin e Superkupës për Hungarinë. Vetë presidenti Lorenzo Casini nuk e shikon me sy të mirë një hipotezë të tillë, duke pasur parasysh edhe marrëdhëniet e mira me qeverinë saudite.

Kush e di nëse do të varet shumë nga rezultati i zgjedhjeve të sotme në Itali. Një grup politik mjaft i njohur i qendrës së djathtë ka marrëdhënie të shkëlqyera me Orbanin. Në këto intriga qeveritare do të kalojë edhe lëvizja Milan-Inter nga Lindja e Mesme drejt Budapestit.