Pas dëmtimit të Alessandro Florenzit, Milani filloi të kërkojë një mbrojtës të ri. Klubi kuqezi kreu disa sondazhe dhe më pas identifikoi qëllimin e tij në Sergino Dest të Barcelonës.

Milani bëri një goditje për amerikanin dhe brenda pak orësh gjeti marrëveshjen me Barcelonën. Klasa e vitit 2000 do të vijë në huazim me të drejtë shlyerje për rreth 20 milionë euro, negociatat me Barcelonën po mbyllen.

Sergino Dest është zëvendësuesi i Florenzit, i dëmtuar në ndeshjen e ligës ndaj Sassuolos. Negociatat me Barcelonën po mbyllen, mungon vetëm një detaj: vitet e kontratës së Destit me Milanin në rast blerje nga kuqezinjtë.

Milani ka propozuar një trevjeçar, ndërsa mbrojtësi i krahut do të donte një katërvjeçare (pra potencialisht deri në 2027). Nuk ka ende një marrëveshje përfundimtare, por Milani duket i gatshëm të pranojë kërkesën e lojtarit, i cili për këtë arsye është një hap larg mbërritjes në Serie A.

Milani ka hyrë në negociata mes Barcelonës dhe Villarrealit, të cilët ishin shumë afër lojtarit. Megjithatë, sulmi i kuqezinjve ishte efektiv dhe tani Dest është një hap larg Milanit.

Lojtari mund të arrijë të arrijë nesër në mëngjes (e enjte 1 shtator) në Milano për t’iu nënshtruar ekzaminimeve mjekësore dhe për të nënshkruar kontratën e tij para se te mbyllet merkato.