Pas dy barazimesh dhe nje humbje, Liverpool shpartalloi 9-0 Bournemouth në ndeshjen e katërt të Premier League. Një ndër autorët e golave të “The Reds” është edhe Harvey Elliot.

Talenti i Liverpool shënoi golin e dytë në minutën e 6-të të takimit, ndërsa pas këtij goli që do të ishte i pari për të në Premier League nuk i mbajti dot as lotët. Pas ndeshjes, 19-vjeçari theksoi se golin ia dedikon gjyshes së tij tëshmë të ndjerë, e cila kishte ndërruar jetë vetëm pak ditë më parë.

VIDEO

“Dedikimi i golit? Gjyshja ime ndërroi jetë para disa ditëve dhe ky gol ishte për të, jam i lumtur që vjen së bashku me tre pikët. Kisha disa mundësi për të shënuar edhe në ndeshjet e kaluara, por sot fati ishte në anën time dhe topi shkoi në rrjetë.

Është ndjesi shumë e bukur të shënosh në Anfield, në momentin kur tifozët festojnë e kupton që ia vlen e gjithë sakrifica. Shpresoj që në të ardhmen të shënoj edhe gola të tjerë”, u shpreh Elliot.

I rritur në sektorin e të rinjve të Fulhamit, ai bëri debutimin e tij me ekipin e parë më 25 shtator 2018 në ndeshjen e Carabao Cup të fituar 3-1 kundër Millwall. Kjo e bëri atë lojtarin më të ri që bëri debutimin e tij si për klubin londinez dhe për Kupën e Ligës Angleze.

Megjithatë, më 4 maj, ai doli në fushë në ndeshjen e Premier League të humbur 1-0 kundër Wolverhampton duke u bërë, në moshën 16 vjeç e 30 ditë, fillestari më i ri ndonjëherë në ligën angleze pas reformës së vitit 1992, duke kapërcyer rekordin e mëparshëm. nga Matthew Briggs (gjithashtu një militant i Fulhamit në ditën e regjistrimit). Sezonin e parë mes profesionistëve e mbyll me 3 paraqitje dhe rënien e klubit në Champions.

Më 28 korrik 2019 ai u nënshkrua plotësisht nga Liverpool, duke luajtur një ndeshje miqësore kundër Napolit në të njëjtën ditë. [6] Debutimi zyrtar me Reds u zhvillua më 25 shtator në vijim, në ndeshjen e Carabao Cup të fituar 2-0 kundër MK Dons, duke e bërë atë fillestarin e dytë më të ri në historinë e Liverpool-it dhe më të riun që fillon si titullar.