Ai ishte protagonisti absolut i fitores shumë të rëndësishme të Juventusit ndaj Milanit. Mori komplimentet e trajnerit të kombëtares, Roberto Mancini, por megjithatë për Federico Chiesa ka edhe një tërheqje të mirë të veshit. Anësori bardhezi u qortua nga Marco Tardelli, përmes faqeve të “La Stampa”: “Nuk më pëlqen, po flas sinqerisht, theksimi i faullave që pëson. Nuk më pëlqen të të shoh duke u ankuar tek arbitrat”.

Një qortim i vërtetë, ai i ish-lojtarit të Juventusit, që ishte kampion bote më 1982, i cili njeh edhe cilësitë e mëdha të Chiesa: “I dashur Federico, deri tani ke arritur nivele të larta dhe javët e fundit po tregon se mund të qëndrosh në majë. Nuk të mungon cilësia, por mos harroni se sa më pak të ankohesh, aq më shumë të respektojnë kundërshtarët. E njëjta gjë vlen edhe në raportin me gjyqtarët”.

Në fund është ftesa, pothuajse si e një babai, me të cilën Tardelli tregon rrugën e duhur për lojtarin e ri të Juventusit: “Ju keni një të ardhme të ndritshme përpara, shpresoj edhe me fanellën e kombëtares. Aftësitë tuaja nuk duhet të turbullohen nga dinakëria e padobishme”.