Lewis Capaldi ka një problem. “Unë thjesht dua të them tani, nuk kam muzikë të re për t’ju luajtur,” i thotë ai Festivalit Latitude, dy këngë në grupin e tij kryesor.

“Kam riprogramuar shumë shfaqje vitin e kaluar sepse kam thënë: “Djema, më duhet të përfundoj albumin tim të ri”, shpjegon ai. “Dhe unë duhej ta bëja, por jam tmerrësisht dembel.

“Kështu që ne thjesht do t’ju luajmë të gjitha gjërat e vjetra,” thotë ai, duke shkaktuar një brohoritje të madhe. “Më vjen mirë që ju pëlqen,” thotë ai, “sepse është gjithçka që kemi.”

Këngëtari skocez fillimisht duhej të dilte në Latitude dy vjet më parë, si pjesë e një xhiro fitoreje për albumin e tij debutues, fitues të çmimit Brit, Divinely Uninspired To A Hellish Extent. Por edhe pas 24 muajsh jashtë vëmendjes, ai tërheq turmën më të madhe të dita e hapjes së festivalit – një sukses që nuk kalon pa u vënë re.

“Faleminderit që u kthyet në këtë numër të madh,” thotë ylli. “Gjithmonë kam ndjenjën se njerëzit na kanë harruar”. Baladat e dashura të Capaldi mund të mos jenë eksperimentale apo të komplikuara, por ato rezonojnë si një daulle.

Tifozët e të gjitha moshave këndojnë meloditë e Hold Me while You Wait dhe Before You Go me sy të mbyllur, emocionet që rrjedhin nëpër venat e tyre.

Por Capaldi – që duket dhe tingëllon gjithnjë e më shumë si Andrew Strong në The Commitments – i këndon ato më mirë se kushdo. Rrapi i tij i paprekur përcjell çdo thyerje zemre të goditur me një qartësi befasuese edhe kur, nga fundi, ai fillon të sforcohet ndaj notave të larta.

I vetëdijshëm se materiali i tij mund të jetë i rëndë, ai e shënjon grupin me humor vetë-përçmues. Duke parë një shenjë që e inkurajon të heqë pjesën e sipërme, ai përgjigjet: “Ju lutem, mos më objektivizoni, Latitude. Unë nuk jam një copë mish, unë jam një qenie njerëzore e ndjeshme.”

Më vonë, ai shihet duke treguar me krenari barkun e tij të madh. “Fëmija vjen në mars”, njofton ai. “Ne të gjithë jemi shumë të emocionuar.”

Ai përfundon me Someone You Loved, një singalong për t’i dhënë fund të gjitha këngëve, që të bën të pyesësh nëse një shaka rreth “presionit për t’u rikthyer me një rekord të dytë të suksesshëm” ishte më e ngarkuar sesa dukej.

Megjithatë, thashethemet e industrisë muzikore thonë se albumi i dytë i yllit tashmë ka përfunduar… dhe se shtëpia e tij diskografike po e mban atë për një publikim të profilit të lartë për Krishtlindje.

Ai lë të kuptohet aq shumë para bis, duke i thënë audiencës se do të kthehet “shumë, shumë, shumë shpejt”. Do të duhet të presim dhe të shohim.