Një tërmet me magnitudë 5.1 ballë ka tronditur mëngjesin e sotëm Greqinë. Tërmeti është regjistruar në brigjet e ishullit të Dodecaneso dhe ka ndodhur pak pas mesnate.

Sipas të dhënave, tërmeti ka patur epiqendrën 14 kilometra në thellësi dhe është ndjerë edhe në ishujet e tjerë. Për momentin nuk janë sinjalizuar dëme apo viktima dhe nuk është dhënë alarm për ndonjë tsunami.