Në tapetin e kuq të Venezia 78, në ditën e pestë të festivalit, mbërriti edhe blogeri italian me origjinë senegaleze, Khaby Lame, tiktokeri më i ndjekur në Europë dhe i dyti në botë që arrin 100 milionë ndjekësit.

21 vjeç i rritur me familjen e tij pranë Chivasso-s, në provincën e Torinos, ku banon ende, ai u bë i famshëm për ironinë e tij të shfaqur në videot komike në të cilat tallet me veprimet e ndërlikuara që i përsërit në një mënyrë të thjeshtë të shoqëruar me një mimikë unike. Edhe në tapetin e kuq të Palazzo del Cinema ai bëri që fytyrat e tij qesharake për fotografët.

Khaby Lame ka arritur në 142.5 milionë ndjekës në TikTok, duke zëvendësuar në vend të parë balerinën amerikane Charli D’Amelio me rreth 300 mijë “ndjekës” më shumë. Një rritje shumë e shpejtë ajo e krijuesit 22-vjeçar nga Chivasso (Torino), i cili në qershor 2021 ishte “vetëm” i treti në rrjetin social kinez me 73.2 milionë fansa.

Një talent në evolucion – I pushuar në pandemi të plotë nga fabrika ku punonte si punëtor, pothuajse për argëtim dhe për të kaluar kohën gjatë ditëve të gjata në izolim, Khaby Lame ka filluar të publikojë video në TikTok.

Në këto ai u tall me disa video mësimore, të pranishme në rrjet, në të cilat tregoheshin zgjidhje shumë të ndërlikuara për të kryer gjeste banale dhe të përditshme, si prerja e një molle.

Suksesi i vërtetë erdhi në mars 2021, kohë në të cilën ndjekësit e tij filluan të rriteshin shumë shpejt: në gjashtë muajt e fundit të atij viti ai kishte fituar 47 milionë.

Me kalimin e kohës, Khaby vazhdoi të bënte video si ato që e bënë të famshëm, megjithatë ai gjithashtu mundi të evoluonte dhe zgjeronte përmbajtjen e tij me imitime dhe bashkëpunime me figura të rëndësishme sportive dhe argëtuese, si futbollistët Alessandro Del Piero, Paulo Dybala, tenist. Alexander Zverev dhe këngëtari Ed Sheeran. Deri në aktivitete të tjera: ai ishte imazhi i Boss për fushatën pranverë-verë 2022.

Renditja e më të ndjekurve në TikTok – Në rrjetin social kinez, Khaby Lame dhe Charli D’Amelio janë thuajse të paarritshëm. Ndjekësit e drejtpërdrejtë janë shkëputur nga dhjetëra mijëra ndjekës.

Këngëtarja me origjinë filipinase Bella Poarch, e cila u bë e famshme për kërcime duke përdorur vetëm lëvizjet e fytyrës, është fituese e medaljes bronzi me 90.2 milionë mbështetës.

Addison Rae, balerinë, këngëtare dhe aktore amerikane, 88 milionë. Në vendin e pestë është aktori Will Smith me 72.3 milionë “ndjekës”.