Miti i Titanikut vazhdon: rrënoja e anijes që përmes një mesazhi radiofonik në vitin 1912, u përpoq të shpëtonte Titanikun nga përplasja në ajsbergun u zbulua në detin Irlandez.

Zbulohet SS Mesaba

Disa studiues nga Universiteti Bangor (Uells, Mbretëria e Bashkuar) kanë gjetur rrënojat e SS Mesaba në Detin Irlandez, një anije tregtare që u përpoq të paralajmëronte linjën oqeanike britanike të klasës olimpike për praninë në rrugën e saj të ajsbergut që e shkaktoi atë të fundoset.

Një mesazh radio i padëgjuar i kushtoi “jetën” Titanikut

SS Mesaba i dërgoi një mesazh radio kapitenit të Titanikut Edward Smith, duke e paralajmëruar atë për praninë e disa blloqeve akulli në brigjet e Newfoundland (Kanada).

Mirëpo, mesazhi nuk u dëgjua dhe, siç dihet, anija transatlantike u mbyt në orët e para të 15 prillit 1912, gjatë lundrimit të saj të parë, duke i kushtuar jetën 1500 pasagjerëve.

Rreth orës 4:00 të mëngjesit të asaj dite dramatike, të mbijetuarit u shpëtuan nga Karpatia; anija ishte nisur për në Rijeka, në Austro-Hungari (sot Rijeka, Kroaci), por duke mos pasur në bord furnizime dhe lehtësira të përshtatshme mjekësore për t’u marrë me të plagosurit, ajo vendosi të ndryshojë kursin dhe të kthehet në Nju Jork.

Zbulimi i pabesueshëm i rrënojave “të reja”

Pas tragjedisë, SS Mesaba vazhdoi në veprim deri në vitin 1918, kur u fundos nga një nëndetëse gjermane. Mbetur në thellësi të detit për më shumë se një shekull, rrënojat tani janë gjetur;

e gjitha kjo falë një tingulli me thellësi me shumë rreze, një hidrolokator shumë modern i aftë të hartojë fundin e oqeanit me super saktësi.