I ftuar në një emision televiziv spanjoll Tom Hanks kujtoi një nga momentet më emocionuese të jetës së tij. “Në finalen e Saving Private Ryan shkova në varrezat në Normandi”, tha aktori.

“Edhe pse nuk isha në atë skenë, e kalova gjithë ditën duke ecur përgjatë plazhit ku ndodhi zbarkimi dhe gjatë xhirimeve u përplas me mua. Pas meje ishte Steven Spielberg i cili më tha të shkoja me të sepse do të më mësonte diçka.

“Personazhi im ishte kapiteni John H. Miller dhe ai më tregoi një pllakë pranë vendit ku po xhironim ku ishte shkruar H. Miller. Ishte shumë emocionuese”.

Gjatë intervistës me prezantuesin Pablo Motos, ylli i Hollivudit, i cili tashmë është 66 vjeç, zbuloi edhe arsyen e humbjes së tepërt në peshën e tij:

“Në vitet e fundit të gjitha ushqimet e padëshiruara që haja si fëmijë dhe i ri më dhanë diabetin e tipit 2. Tani duhet të shikoj se çfarë ha dhe duhet të qëndroj në formë”.