Tre skenarë të mundshëm që mund t’i japin fund luftës mes Rusisë dhe Ukrainës. Ministri ukrainas i Mbrojtjes Oleksiy Reznikov i prezantoi gjatë konferencës Forbes Ukraine “Ndërtimi së bashku”.

Emëruesi më i ulët i përbashkët është humbja e Rusisë dhe fitorja e Kievit. Një mënyrë tjetër nuk konsiderohet e mundshme.

Sipas qeverisë ukrainase, në fakt, nëse Moska do të mbizotëronte, ajo nuk do të kënaqej me pushtimin e rajoneve lindore të vendit, përkundrazi do të dëshironte të gjithë kombin dhe më pas do të zgjerohej më tej, duke vënë në rrezik shtetet që i bashkohen Aleancës Atlantike. Kjo do të thotë, do të kishte një luftë në shkallë të gjerë kundër Perëndimit.

Skenari i parë është ai i të ashtuquajturit “vullnet i mirë”, i njëjti i shpallur nga rusët kur u tërhoqën nga rajonet e Kievit, Chernihiv, Sumy dhe Ishulli i Gjarpërinjve.

Në këtë rast, Ukraina do të kthehej në pozicionet e saj të mëparshme më 24 shkurt, ditën e fillimit të të ashtuquajturit “operacion special” të Putinit dhe më pas do të negocionte për statusin e Donjeckut, Luhanskut dhe Krimesë. Hipoteza më paqësore, me pak fjalë, që parashikon një pendim nga Moska për të nisur tryezën e bisedimeve.

Opsioni i dytë konsiston në një ripushtim gradual të territoreve nga Ukraina me një konsumim përkatës të ushtrisë së Moskës, mjeteve dhe pajisjeve të saj.

Nëse në fakt është e vërtetë se Rusia ka më shumë ushtarë dhe pajisje në dispozicion se Kievi, është po aq e vërtetë se shumica e tyre janë të vjetërsuara dhe të paaftë për të rezistuar në terma afatgjatë.

Në këtë skenar të dytë, ministri është i bindur se lufta mund të përfundojë para fundit të vitit 2022 ose fillimit të 2023.

Opsioni i tretë është më dramatik për Rusinë dhe konsiston në një kolaps total në fushën e betejës dhe njëkohësisht një krizë në vend. Disa pjesë të vendit, si Tatarstani dhe Bashkirstani, në revoltë, mund të pretendojnë pavarësinë: një lloj Krimea e kundërt. Herët a vonë kjo do të ndodhë gjithsesi, sipas Reznikov, por ndoshta jo në një afat të shkurtër.

Ministri më pas kujtoi se deri më tani në radhët e ushtrisë ukrainase “700,000 njerëz janë mobilizuar në Forcat e Armatosura, deri në 60,000 në rojet kufitare, 90,000 në Gardën Kombëtare dhe 100,000 në Polici: në total më shumë se një milion njerëz me uniformë”.