Ekspertë të tillë si Richard Keys dhe Graeme Souness sulmuan skuadrën e Mikel Arteta, pas fitores dramatike kundër “Cottagers” në fundjavë, duke pretenduar se e tepruan me festimet e tyre në “bilbilin” e trefishtë. Por Xhaka është përgjigjur në mënyrë sfiduese, duke iu kërkuar kritikëve të Arsenalit që të tregojnë pak respekt.

Duke folur para gazetarëve, pas fitores së të mërkurës mbrëma kundër Aston Villa, Xhaka tha: “Kemi respekt për çdo klub. Njerëzit, nëse thonë se nuk mund të festojmë sepse ishte Fulham, ata nuk e respektojnë ekipin e Fulhamit. Ju i patë ata edhe të martën (kundër Brighton), fituan përsëri. Ata kanë humbur vetëm kundër nesh në pesë ndeshje. Pra, jepini atyre një meritë, respektojni ata.

Nëse nuk festojmë, ata na thonë: Pse nuk festoni? Nëse ne festojmë, ata thonë: Pse festoni? Kështu që ndonjëherë nuk mund t’i bëni të gjithë të lumtur. Kjo është puna jonë, kjo është ajo që ne duam të bëjmë. Ne festojmë nëse fitojmë, nuk ka rëndësi kundër kujt”.

Richard Keys, i cili punon si komentator futbolli për beIN SPORTS, udhëhoqi kritikat ndaj Arsenalit në fundjavë, duke thënë se ata nuk duhet të festojnë fitore kundër skuadrave si Fulham.

“Në mënyrë të qëndrueshme, është Fulham, – tha ai. – Kënaquni, por unë nuk e kuptoj këtë. Ata kanë mposhtur Fulhamin, nuk kanë fituar asgjë. Si e festojnë kaq me bujë një fitore të tillë?!”

Në fakt, Arsenali ka nisur një sezon të Premier League me pesë fitore radhazi, për vetëm herën e katërt në historinë e tij. Në tri rastet e mëparshme, “Topçinjtë” nuk kanë përfunduar kurrë jashtë dy vendeve të para të sezonit përkatës në Premier League.

Sfida e vërtetë do të jetë të dielën, kur Arsenali do të udhëtojë për t’u ndeshur me Manchester United, për llogari të kampionatit anglez.