Një tërmet i fortë me magnitudë 7.2 goditi Perunë jugore, pranë kufirit me Bolivinë. Shërbimi gjeologjik i Shteteve të Bashkuara e gjeti këtë. Për momentin nuk raportohet për dëme apo të lënduar.

Epiqendra u gjet 13.1 km lindje-juglindje të Azangaro dhe hipoqendra ishte në një thellësi prej 217.8 km. Për më tepër, sipas Igp, tronditja është ndjerë në zona të ndryshme të Perusë jugore, ku popullsia doli në rrugë nga frika e kopjeve të forta të fenomenit.

Deri më tani, raporton radio RPP në Lima, nuk raportohet për dëme materiale apo viktima nga tërmeti. Duke cituar radion lokale, Associated Press raportoi se ndërtesat u tronditën në La Paz gjatë tërmetit, por nuk pati raportime për dëmtime strukturore ose vdekje në qytet. Nuk ka informacione të disponueshme menjëherë për dëme apo lëndime.

VIDEO E TERMETIT