Një turist që mori një rrugë të ndaluar në malin Vezuv u plagos duke u rrëzuar në krater pasi i ra telefoni duke bërë një selfie. Burri, 23 vjeç, u ngjit në kraterin e vullkanit aktiv në Itali duke u përpjekur të merrte celularin e tij – dhe më pas ra disa metra pasi humbi ekuilibrin.

Udhëzuesit aty pranë iu desh të futeshin në krater për ta tërhequr atë, madje edhe një helikopter shpëtimi malor u thirr. Ata e trajtuan atë për lëndime të lehta, duke përfshirë prerje dhe mavijosje në krahë dhe shpinë, por ai refuzoi të dërgohej në spital, sipas La Repubblica.

Burri amerikan dhe familja e tij tani përballen me një hetim për marrjen e një rruge të ndaluar deri në vullkan, duke injoruar shenjat që u tregonin se ishte e rrezikshme. Ata janë denoncuar në polici dhe mund të akuzohen për pushtim të tokës publike.

Familja thuhet se nuk ka blerë bileta dhe ka anashkaluar një rrotullues për të marrë një rrugë që ishte e ndaluar. Vezuvi, i cili ngrihet mbi qytetin jugor të Napolit, është i njohur si vullkani që shkatërroi Pompein në vitin 79 pas Krishtit.

Ai zgjati duke shpërthyer në vitin 1944 dhe ende konsiderohet si një nga më të rrezikshmit në botë pasi është kaq afër zonave të banuara, me 600,000 njerëz që jetojnë brenda zonës së rrezikut.