Kur mendojmë për shahun, mendojmë për një lojë shumë larg dhunës fizike, por më shumë e bazuar në qetësi dhe arsyetim, por kjo është pikërisht ajo që nuk ndodhi në rastin e një turneu të organizuar në Moskë të Rusisë, ku një robot theu gishtin në një djali 7-vjeçar që luajti me të.

Episodi ndodhi javën e kaluar gjatë turneut ndërkombëtar të shahut Moscow Chess Open, që u zhvillua në Moskë nga 13 deri më 21 korrik.

Gjithçka ka ndodhur në pak çaste të martën e 19 korrikut dhe është filmuar nga kamerat e dhomës ku po ndodhte ngjarja. Videoja e përhapur në rrjetet sociale tregon gishtin e djalit që kapet nga krahu robotik dhe ngec për disa sekonda përpara se punëtorët të nxitojnë drejt tij për ta çliruar.

“Roboti i theu gishtin fëmijës dhe kjo padyshim nuk është mirë. Ne nuk kemi të bëjmë drejtpërdrejt me robotin që është marrë me qira nga, por është ekspozuar në shumë vende, prej kohësh, me specialistë.

“Me sa duket, operatorët e kanë anashkaluar atë”, tha Sergey Lazarev, president i Federatës së Shahut të Moskës, i intervistuar nga agjencia ruse Tass.

Sipas vetë Lazarev, djali shtatëvjeçar nuk do t’i kishte dhënë kohë robotit për t’iu përgjigjur lëvizjes dhe nxitoi të merrte gurin e tij dhe në atë moment roboti lëvizi dhe e shtrëngoi atë.

“Në vend që të priste që makina të përfundonte lëvizjen e saj, djali zgjodhi një përgjigje të shpejtë”, konfirmoi Sergey Smagin, nënkryetar i Federatës Ruse të Shahut. Në praktikë, makina duket se ka marrë një sinjal ‘të gabuar’, duke kapur kështu dorën e fëmijës.

“Ka disa rregulla sigurie dhe fëmija me sa duket i ka shkelur ato. Kur bëri lëvizjen e tij, ai nuk e kuptoi se duhej të priste fillimisht”, tha Smagin, duke shtuar: “Ky është një rast jashtëzakonisht i rrallë, i pari që mbaj mend”.

Djali i vogël, i identifikuar si një nga 30 shahistët më të mirë në kryeqytetin rus në kategorinë nën nëntë vjeç, u dërgua në spital për trajtim, por është mirë. Sipas organizatorëve të ngjarjes, ai u kthye për të luajtur të nesërmen dhe përfundoi turneun e shahut me ndihmën e vullnetarëve.