Aktiviteti fizik i praktikuar vazhdimisht i kombinuar me një stil të ekuilibruar të të ushqyerit është kombinimi perfekt për të mbështetur më mirë funksionet e trupit tonë.

Nëse, veçanërisht, rutina e stërvitjes përfshin vrapimin, ka disa ushqime që, sipas ekspertëve, është më mirë të shmangni kur uleni në tryezën e ngrënies.

Në këtë mënyrë, angazhimi fizik – dhe ndonjëherë sakrifica – do të gjejë mbështetje të plotë edhe kur bëhet fjalë për dreka dhe darka. Dietologia Amy Goodson, e cila paralajmëroi për armiqtë kryesorë në pjatë, dha disa informacione të dobishme.

Para së gjithash ushqimet e përpunuara, të cilat mesatarisht përfshijnë një akumulim më të madh të yndyrës në trup. Të përpunuara me shtimin e përbërësve të tillë si aromatizues, konservues dhe aditivë, ato shkaktojnë një marrje të tepërt të sheqernave, kripërave dhe yndyrave.

Prandaj, është më mirë të reduktoni sasinë e drithërave për mëngjes, ëmbëlsira, biskota dhe ëmbëlsirat e gatshme në përgjithësi. Po kështu, vrapuesit e rregullt duhet të shmangin ushqimet e kripura, bukën e paketuar, djathërat, pijet e gazuara dhe ushqimet e gatshme të ngrira. Kushtojini vëmendje edhe salcave dhe salcave të ndryshme për sallata apo makarona.

Përkundrazi, preferohen perimet dhe frutat e freskëta, drithërat dhe ushqimet me përmbajtje të lartë të proteinave dhe antioksidantëve.

Prandaj, në dietën e një adhuruesi të vrapimit nuk duhet të mungojnë peshku (veçanërisht salmoni, trofta dhe toni, të pasura me omega 3), arrat dhe farat.

Përveç kësaj, ata që vrapojnë duhet të kalibrojnë me kujdes marrjen e lëndëve të ndryshme ushqyese në periudhën kohore para aktivitetit sportiv.

Në fakt, vaktet dhe ushqimet e yndyrshme duhet të kufizohen menjëherë pas një vrapimi apo seance stërvitore, pasi ato priren t’ju bëjnë të ndiheni të rënduar.

Zgjedhja më e përshtatshme për një vakt të lehtë është një pjatë që përmban karbohidrate dhe proteina, elementë që ofrojnë karburantin e nevojshëm për performancën fizike.