Një tërmet i vërtetë është gati të shkundë nga themelet futbollin ndërkombëtar: pas deklaratave të bëra në rrjetet sociale nga Mathias Pogba, vëllai i madh i Paul, futbolli nuk do të jetë kurrë më i njëjti ose të paktën kështu po bën të besojë ish-lojtari i Belfort-it që ka vendosur të publikoje një video në të cilën ai njoftoi zbulime të bujshme për tre protagonistë absolutë në skenën e futbollit botëror: vëllain e tij Paul, Rafaela Pimenta dhe Kylian Mbappè.

Tre pjesë 90-pjesëshe që kanë qenë në qendër të fjalëve të Mathias që nga pasditen e së shtunës, kur një video u publikua papritur në llogaritë e tij të ndryshme zyrtare sociale, në të cilën ai parashikonte t’i tregonte botës të vërtetën e tij ndaj vëllait të tij dhe yllit të kombëtares franceze, si dhe PSG, Mbappè dhe mbi të gjitha Rafaela Pimenta, një nga femrat më të fuqishme në skenën e futbollit ndërkombëtar pas vdekjes së Mino Raiola.

Fillimisht në TikTok, më pas pothuajse njëkohësisht në Istagram dhe në Twitter Mathias Pogba u prezantua në një video prej rreth 2 minutash e 30, më pas u publikua në katër versione të ndryshme gjuhësore: prapa një tavoline, me një bluzë të zezë dhe me disa fletë. 32-vjeçari filloi të fliste në anglisht, frëngjisht, spanjisht dhe italisht, duke shpjeguar se kishte informacione djegëse për t’u treguar të gjithëve.

Goditja e ulët erdhi menjëherë, kundër vëllait të tij, Paul, i cili tani është rikthyer te Juventus: “Unë nuk mendoj se ju ka humbur, me zhurmën rreth tij transferimi, pengesat dhe lëndimi i tij” filloi diskutimin Mathias Pogba.

“Për të mos përmendur dokumentarin e tij katastrofik, i cili u vlerësua 1/10. E bëra këtë video sepse besoj tifozët francezë, italianë, anglezë dhe spanjollë – nga e gjithë bota – si dhe tifozët e vëllait tim, dhe aq më tepër ata të kombëtares franceze dhe të Juventusit, skuadra e vëllait tim – shokët e skuadrës dhe sponsorët e tij, meritojnë të dinë disa gjëra, në mënyrë që të marrë një vendim të informuar nëse ai e meriton vërtet admirimin, respekti dhe dashuria e publikut.

Nëse ai me të vërtetë e meriton vendin e tij në Francë dhe nderin për të luajtur një Botëror. Nëse ai meriton të fillojë të luajë në Juventus dhe nëse ai është një person i besueshëm.”

Një seri implikimesh shqetësuese, me vëmendjen më të madhe për të mos zbuluar asgjë ose për të parashikuar përmbajtjen e saj. Por përveç Paulit, aludimet e Mathias vazhduan edhe ndaj një tjetër personazhi që ka dalë në krye të lajmeve futbollistike muajt e fundit, avokates Rafaela Pimenta.

Pas vde*kjes së Mino Raiola, ajo – partnerja e tij e vetme në kompaninë e konsulencës së futbollit të prokurorit ndër më me ndikimet dhe më të fuqishmit në futboll, si dhe duke qenë një mike e gjatë me Mino – mori drejtpërdrejt frenat e skuadrës së tij. përfaqëson nga gjithmonë lojtarët më të mirë (duke përfshirë, natyrisht, Paul Pogba por edhe de Ligt, Haaland, Ibrahimovic dhe kampionë të tjerë).

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mathias Pogba (@mathiaspogbaofficial)

Për Rafaela Pimenta, e cila shpesh dhe pa frikë vetë Paul Pogba konfirmoi se ka një marrëdhënie shumë të ngushtë dashurie dhe miqësie, Mathias theksoi se donte t’u hapte sytë fansave se kush eshte aj qe “sot e quajmë gruan më të fuqishme në futboll dhe se vëllain tim ai e quan nënën e tij të dytë.”

Në lojë do të ishte integriteti, profesionalizmi dhe besnikëria e Pimenta. Një tjetër përfundim që mund të zbulojë një sfond të rëndësishëm dhe – sipas Mathias – që bota duhet ta dijë. Por videoja e çuditshme përfundoi edhe me një ‘bombë’ të fundit, për Kylian Mbappé:

“Mendoj se ajo që kam për të thënë do t’ju interesojë shumë njerëzve: Do t’ju tregoj gjëra shumë të rëndësishme për Kylian Mbappe, yllin e futbollit botëror. Ka shumë elemente dhe dëshmi për të konfirmuar fjalët e mia. Të gjitha. Mund të jetë shpërthyese.”

Ndërkohë, në pritje për të kuptuar nëse Mathias do të jetë serioz apo do të ndalet, duket qartë se mes vëllezërve ka lindur një konflikt i brendshëm, ku ka përfshirë edhe Rafaela Pimenta. Nuk do të ishte hera e parë që 32-vjeçari “kërcënon” mjedisin me zbulime të gjoja të dëmshme, aq sa avokatja që mblodhi trashëgiminë e avokatëve të Mino Raiola dhe Paul-it do të ishte drejtuar tashmë në një ankesë.

“Deklaratat e Mathias Pogba në rrjetet sociale nuk janë befasues dhe ndjekin kërcënimet e përsëritura me zhvatje. Faktet u raportuan një muaj më parë në policinë italiane dhe franceze. Për momentin nuk do të ketë komente të mëtejshme”, shkruan avokatja. Hetimet janë ende në zhvillim e sipër.