Njerëzit e duan magjepsjen e monumenteve me famë botërore si Koloseu, Kulla Eifel dhe qindra vende të tjera. Sekretet dhe legjendat fshihen në qoshet dhe çarjet e ndërtesave në qytetet historike si Roma, Londra, Parisi dhe madje edhe Nju Jorku. Ju mund të keni vizituar një monument të famshëm dhe nuk e keni idenë për historitë e tmerrshme të fantazmave që fshihen pas tij.

Njerëzit i duan historitë dhe këto monumente kanë legjenda dhe besime që nuk njihen gjerësisht. Thuhet se personat që vdiqën dhunshëm u qëndrojnë ende besnikë monumenteve të famshëm ku humbën jetën. Pra, herën tjetër që të ndjeni një emocion gjatë vizitës në një nga vendet e famshme të mëposhtme, dijeni se mund të jetë i përhumbur.

Kulla Eifel

Kulla ikonë është ndalesa juaj e parë në Paris dhe është një vend i njohur për propozime për martesë. Megjithatë, simboli i Ville Lumière fsheh një histori të trishtuar.

Sipas një legjende urbane, në vitet 1920, një burrë amerikan ra në dashuri me një grua të re dhe një ditë ata të dy vendosën të takoheshin në majën e monumentit parizian, por me qëllime shumë të ndryshme në mendje. Ai donte t’i propozonte, ndërsa ajo donte të ndahej dhe mendoi se pamja e mrekullueshme mund të ndihmonte në zbutjen e goditjes.

Para se ajo të kishte rastin të mbante fjalimin e saj të ndarjes, ai u ul në gjunjë dhe i propozoi martesë. Ajo e refuzoi propozimin e tij dhe ai e shtyu atë nga kulla në një sulm të tërbimit.

Disa versione të përrallës pretendojnë se gruaja u tërhoq dhe aksidentalisht ra në buzë. Në çdo rast, ai nuk i mbijetoi goditjes. Aktualisht, gruaja thuhet se ndjek Kullën Eifel. Turistët kanë raportuar se kanë dëgjuar kakaritjet e saj nervoze, të ndjekura nga klithma që ia thejnë zemrën.

Kalaja e Doverit

Ndodhet në Kent, Angli. Jo vetëm që është kështjella më e madhe në vend, ajo quhet edhe “Çelësi i Anglisë” për shkak të rëndësisë së saj historike mbrojtëse.

Në terrenin e kështjellës Dover, qëndron një nga vetëm tre fenerët e mbetur të epokës romake në botë. Gjatë Luftës së Dytë Botërore, tunelet nën kala (të ndërtuara mbi 100 vjet më parë), u shndërruan në një strehë për bomba dhe në fund një spital nëntokësor.

Nuk është çudi me një histori kaq të pasur, Kalaja e Doverit ka ndërtuar një reputacion të tmerrshëm për aktivitetin paranormal. Kur mbaroi lufta, ushtria qëndroi në kështjellë deri në vitin 1958. Pesë vjet më vonë, Ministria e Punëve mori në dorëzim ndërtesën për konservim dhe, pak më vonë, filluan pamjet e fantazmave.

Thuhet se në dhomën e gjumit të mbretit, gjysma e poshtme e një personi kalon nëpër derë përpara se të zhduket në ajër. Në atë kohë, anëtarët e stafit raportuan se kishin parë të njëjtën pamje dhe e ndoqën atë në përpjekje për të gjetur se ku po ecte, vetëm për ta parë atë të zhdukej para syve të tyre. Gjithashtu, disa pretendojnë se kanë parë një fantazmë pa kokë duke ecur nëpër sallat.

Kjo frymë mendohet të jetë ajo e 15-vjeçarit Sean Flynn, një djaloshi baterist i prerë kokën nga dy ushtarë. Por fantazmat e kështjellës nuk mbarojnë me kaq. Përveç britmave dhe përplasjes së dyerve, ka pasur disa shikime të ushtarakëve me uniforma të Luftës së Dytë Botërore në tunelet që shtrihen poshtë Kalasë së Doverit.

Qyteti i vjetër i Stokholmit

Në 1520, pasi mbreti danez Kristian II pushtoi Suedinë, 82 anëtarë të fisnikërisë suedeze të cilët nuk do të betoheshin për besnikëri ndaj opozitës u prenë koka ose u varën në Stortorget, sheshin kryesor në qytetin e vjetër. Kjo ngjarje e tmerrshme u bë e njohur si “Gjaku i Stokholmit”.

Legjenda thotë se nëse endesh në shesh netët midis 7 dhe 9 nëntorit, mund të shohësh gjakun e fisnikëve që zvarritet ngadalë mbi kalldrëm. Gjithashtu pretendohet se janë vendosur 82 gurë të bardhë në një godinë të kuqe në shesh, të cilët janë vendosur në kujtim të atyre që humbën jetën në mënyrë kaq të frikshme shekuj më parë.

Në disa versione të tregimit thuhet se 92 persona u vranë, po ashtu edhe gurët e bardhë të ndërtesës së kuqe. Meqenëse çdo gur përfaqëson një viktimë, besohet se nëse një nga gurët do të hiqej ndonjëherë, shpirti i atij personi specifik mund të ngrihet nga varri i tij dhe të ndjekë qytetin e Stokholmit përgjithmonë.

Central Park

Janet dhe Rosetta Van Der Voort ishin dy motra të lindura nga prindër shumë të pasur në Central Park South, Nju Jork, në vitet 1800. Prindërit e tyre ishin aq mbrojtës, saqë dy vajzat rrallë mund të dilnin nga shtëpia pa to.

Një nga burimet e vetme të argëtimit të Xhenetës dhe Rosetës ishte patinazhi në akull në Pellgun Central Park gjatë dimrit, një nga vendet e pakta ku mund të shkonin vetëm. Janet dhe Ross ishin shumë të afërta, deri në atë pikë sa të refuzonin çdo propozim romantik të seksit të kundërt. Në 1880, ata vdiqën brenda disa muajsh nga njëri-tjetri, të dy pa u martuar ndonjëherë.

Gjatë Luftës së Parë Botërore, u raportuan për herë të parë pamjet e një çifti fantazmë femrash patinatorësh në Central Park Pond. Thuhej se shpirtrat e motrave nuk mund të linin hobin e tyre të dashur dhe u kthyen në pellg të veshur me të njëjtat rroba që mbanin kur bënin patinazh atje një shekull më parë.

Më shumë shikime pasuan, me njerëz që raportuan se i shihnin motrat duke bërë patinazh në akull gjatë verës, patinat e tyre duke prerë ajrin pikërisht mbi sipërfaqen e ujit në pellg.

Koloseu

Arena e famshme e lashtë romake është vendi i shumë raporteve të aktivitetit paranormal. Njerëzit kanë raportuar njolla të ftohta, pëshpëritje fantazmë dhe “duart fantazmë” që i prekin ato. Anëtarët e stafit kanë raportuar gjithashtu zhurma dhe britma të çuditshme, si nga njerëzit ashtu edhe nga kafshët. Kjo nuk është për t’u habitur, duke marrë parasysh përleshjet dhe ekzekutimet e përgjakshme që kanë ndodhur në amfiteatër për më shumë se katër shekuj.