Ismael Bennacer e ka ngritur nivelin e tij edhe më lart në fillim të sezonit 2022-23 dhe ai është sigurisht një nga mesfushorët më të mirë në Serie A tani. MilanNews raporton se si Bennacer ka luajtur në secilën nga nëntë ndeshjet e para që Milani ka luajtur këtë sezon në Serinë A dhe Ligën e Kampionëve, duke grumbulluar gjithsej 665 minuta dhe duke shënuar një gol, përkatësisht golin e barazimit kundër Atalantës.

Algjeriani është i dyti në të gjithë Serinë A për sa i përket numrit të pasimeve kyçe të bëra në shtatë ndeshjet e para të ligës, ndërsa është i katërti në renditjen se kush ka rikuperuar më shumë topa me 53 (ose 7.5 për 90 mesatarisht). .

Për sa i përket përparimit të topit, ai është në vendin e 14-të në dribluesit më të mirë (10 të plotësuar, 4 pas vendit të parë) dhe është i 12-ti pasues më i mirë (i katërti mes mesfushorëve, me një përqindje suksesi prej 88.8%).

Raporti përmend gjithashtu një koment nga një vëzhgues teknik i UEFA-s në fund të ndeshjes kundër Dinamo Zagrebit, kur Bennacer u shpall MVP: “Ai gjithmonë kërkonte topin, duke e shtyrë skuadrën e tij përpara dhe duke treguar agresion të vërtetë për ta rifituar topin shumë shpejt”.