Will Smith ka thënë se ka arritur te flase me Chris Rock pasi e ka goditur me shuplakë në Oscar, por komediani ka thënë se nuk është gati të flasë. Aktori goditi Rock në skenë në Academy Awards në mars, pasi komiku bëri një shaka për gruan e Smith.

Të premten, Smith publikoi një video duke reflektuar mbi shuplakën – hera e parë që ai është parë duke e diskutuar atë – në të cilën ai përsëriti faljen e tij. “Chris, të kërkoj falje. Sjellja ime ishte e papranueshme,” tha ai. “Unë jam këtu sa herë që ju jeni gati për të folur.”

Smith më parë ka lëshuar vetëm deklarata me shkrim për sherrin. Në video, në kanalin e tij në YouTube, ai u përgjigjet pyetjeve që duket se janë shkruar nga fansat.

Ai i lexon vetë pyetjet, duke iu drejtuar drejtpërdrejt kamerës. “Tre muajt e fundit i kalova duke përsëritur dhe kuptuar nuancat dhe kompleksitetin e asaj që ndodhi në atë moment,” tha aktori.

“Nuk po mendoja se sa njerëz u lënduan në atë moment… Nuk ka asnjë pjesë e imja që mendon se ishte mënyra e duhur për t’u sjellë në atë moment”.

Smith shpjegoi: “Unë kam kontaktuar me Chris dhe mesazhi që u kthye është se ai nuk është gati të flasë dhe kur të jetë, ai do të kontaktojë.”

Ai tha gjithashtu se gruaja e tij Jada Pinkett Smith nuk i kërkoi të bënte diçka për ta mbrojtur atë pasi Rock bëri shaka. “Jada nuk kishte asnjë lidhje me të,” tha Smith.

“Dua të kërkoj falje për fëmijët e mi dhe familjen time për nxehtësinë që na solla të gjithëve”. Rock kishte vënë në shënjestër kokën e rruar të Pinkett Smith, si rezultat i alopecisë së gjendjes së rënies së flokëve.

Pinkett Smith foli muajin e kaluar duke thënë se ishte “shpresa e saj më e thellë” që burri i saj dhe Rock mund të “pajtonin” pas incidentit.

Ajo kishte postuar më parë në rrjetet e saj sociale pas shuplakës se ishte një “stinë për shërim”.Smith gjithashtu u kërkoi falje kolegëve të tij të nominuar në ceremoninë e Oscars.

“E dini, ky është një komunitet, është sikur fitova sepse më votuat. Më thyhet vërtet zemra që të kam vjedhur dhe njollosur momentin”.

Pas incidentit në skenë, Smith fitoi Oskarin e tij të parë për rolin e tij në King Richard – një film për babain e Serena dhe Venus Williams.

Çmimet Oscar e kanë ndaluar Smithin nga aktivitetet e Akademisë për 10 vitet e ardhshme pas asaj që e përshkroi si “sjellje të papranueshme dhe të dëmshme” në skenë.

Ai pretendonte se Smithit iu kërkua të largohej nga ceremonia e çmimit pas shuplakës, por ai refuzoi, me një producent që më vonë sqaroi se Rock vetë nuk donte që Smith të nxirrej me forcë ose të arrestohej nga policia.