Princi William dhe Kate Middleton janë bashkë për më shumë se 10 vjet, por vetëm në orët e fundit kanë arritur një moment historik të ri dhe të lakmuar: ata janë bërë protagonistët e portretit të tyre të parë.

Të dy janë të destinuar të ngjiten në fron (William është në fakt i dyti në linjën e trashëgimisë) dhe tani e tutje ata shpesh zëvendësojnë Mbretëreshën Elizabeth II gjatë ngjarjeve zyrtare.

Piktura e parë e çiftit është ekspozuar tani në Muzeun Fitzwilliam në Kembrixh dhe i tregon ata shumë elegantë duke parë drejt horizontit (shumë kanë dashur të imagjinojnë se shikimi i tyre është kthyer drejt mbretërisë që një ditë do të sundojnë).

Portreti është realizuar nga artisti britanik Jamie Coreth, i cili e pa të arsyeshme të frymëzohej nga disa foto të vjetra të Dukëve që datonin nga turneu i tyre mbretëror në Dublin në vitin 2020. Qëllimi i tij? Për të ngjallur një ndjenjë ekuilibri midis jetës së tyre publike dhe private.

Në portretin e parë zyrtar të Kembrixhit, detajet e stilit janë kujdesur deri në detajet më të vogla. Princi William u shfaq shumë elegant me një kostum blu të errët, shoqëruar me një këmishë të (shamia në xhep).

Kate Middleton, nga ana tjetër, u tregua edhe një herë si një ikonë e modës me një fustan të gjelbër metalik, një model i firmosur nga The Vampire’s Wife dhe fundin midi (ajo e kishte veshur tashmë në Dublin në 2020).

Në portretin e parë të çiftit të Kembrixhit nuk mund të mungonte një homazh për historinë e familjes mbretërore. Në pikturë, Kate mban xhevahire që i përkisnin nënës së William, Lady Diana, e cila është quajtur gjithmonë princesha e popullit.

Byzylyku ​​i shkëlqyeshëm, gjerdani me tre vargje perlash dhe diamante dhe vathët e varur: seti i gjërave të çmuara në të kaluarën është ekspozuar nga Lady D.

Referencat për Windsor nuk mbaruan me kaq: në veshje Middleton shtoi një karficë historike dhe të çmuar të zbukuruar me diamante dhe një varëse perlash.

Quhet karfica e Dukeshës së Kembrixhit dhe i përkiste Princeshës Augusta, nusja e mbretit George III, e cila kishte qenë dukeshë e Kembrixhit para saj.