A peshonte aspekti mendor pas golave ​​të pësuar? “Janë dy lexime. Pjesa e parë ishte e shkëlqyer, ne sulmuam mirë dhe ata vuajtën shumë, ne kemi punuar shumë mirë në mesfushë me Pedri dhe Gavi.

Në pjesën e dytë ka pasur shumë gabime, duke filluar nga ai gol i parë qe morëm. Ne kemi gabuar edhe në të dytin dhe nuk mund të ndodhë në këtë lloj kompeticioni: janë gabime që paguhen. Ne u përpoqëm të nxjerrim në pah karakterin dhe dashurinë për veten: mendoj se ky kalendari ishte mizor me ne, si në Mynih ashtu edhe  në Milano.

Sot gabimet tona peshojnë më shumë, nëse nuk e mund Interin në shtëpi nuk e meriton të vazhdosh. Tani nuk varet më nga ne. Nuk e meritojnë të vazhdojnë në Champions League. Champions paguhet shtrenjtë: në Mynih luajtëm mirë gjatë gjithë ndeshjes, në Milano pjesën e dytë mirë.

Sot pjesa e parë është e shkëlqyer dhe dy gabime fatale”. Si riniset tani? “Është një goditje e rëndë, shumë e rëndë. Fjala do të ishte mizore. Ne mendojmë për Madridin, El Clasicon, nuk do të jetë e lehtë të fitohet, por duhet të mendojmë për kampionatin ku duam të vazhdojmë të jemi të parët në renditja.

Sezoni është i gjatë, nuk kemi dhënë më të mirën për gabimet tona dhe kjo është mizore. Duhet të vazhdojmë “.  A e zhgënjyen sot kapitenët, Busquest dhe Pique?
“Përshtatja e lojës ishte e saktë, ndoshta e kemi gabuar në pjesën e dytë.

Nëse njëri apo tjetri gabon, si trajner, kjo është përgjegjësia ime. Unë marr përgjegjësinë e plotë kur lojtarët e mi bëjnë gabime. Ne duhej të qëndronim të fokusuar dhe në vend të kësaj ne dolëm keq në fushë në pjesën e dytë, por mbetet një gabim i trajnerit. Përballë një tifozerie kaq të jashtëzakonshme duhet të bësh më shumë. Jam i zhgënjyer dhe kjo garë është mizore ndaj nesh.”

Cila është gjendja e tij shpirtërore? “Të zhgënjyer, të trishtuar, të mërzitur dhe sot edhe me pak inat. Vitin e kaluar ishte një torturë, këtë vit ishte faji ynë. Kemi bërë gabime në Mynih, në Milano, sonte. Nuk meritojmë të vazhdojmë: ne kemi pak shpresë, por nuk varet më nga ne. Duhet të bëjmë autokritikë, por mendoj se nëse shkojmë në Ligën e Evropës do të jetë faji ynë këtë vit. Dhe pothuajse dhemb më shumë”.

Përtej gabimeve të Barcelonës, cili është mendimi juaj për Interin? “Shumë e fortë, fizikisht dhe në mbrojtje. Ajo është e stërvitur shumë mirë, lëviz mirë në sulm me lojtarë që e mbajnë mirë topin. Ata janë një ekip i fortë, veçanërisht fizikisht dhe që ne e vuajmë, veçanërisht në mbrojtje.”

Cfarë ndikimi mund të ketë kjo ndeshje? “Shpresojmë të mos na ndikojë psikologjikisht, ne u përpoqëm deri në fund duke treguar krenari dhe karakter, por në fund gabimet na bënë të përkulemi. Tani le të përgatitemi për El Clasico që është thelbësore”.

Çfarë do t’u thotë lojtarëve, që është projekt dhe duhet durim? “Ne duhet të përmirësohemi, se ato janë gabimet tona dhe ne duhet të mësojmë, por t’i harrojmë ato. Sot pa gabimet tona do të kishte qenë e mrekullueshme t’u jepnim një fitore tifozëve tanë. E vetmja gjë që mund të bëjmë është të premtojmë se do të punojmë për të kalojeni këtë ditë. Ne duam të përpiqemi të fitojmë tituj, ky është qëllimi i sezonit”.

A ju shqetëson kur skuadra shtyp shumë në mbrojtje? “Unë analizoj golat e sotëm. I treti është një kundërsulm, i dyti dhe i pari vijnë nga gabimet tona. Por sinqerisht nuk e pashë ekipin tim të rrëzohej”.