“Jo gjithçka është parë dhe jo gjithçka është zbuluar”: edhe sot, në fakt, zbulime të pabesueshme vazhdojnë të na befasojnë në katër anët e Tokës, shumë prej të cilave kanë ndodhur në gjashtë muajt e fundit.

Ky është rasti i zbulimit të anijes spanjolle Santo Cristo de Burgos, e cila lundroi nga Manila në 1693 dhe u nis për në Acapulco, gjurmët e së cilës kishin humbur për shekuj: mbetjet e saj janë “rishfaqur” përgjatë bregut të Oregonit, në plazhi i Gjirit të Nehalem, njëmbëdhjetë mijë kilometra larg nga porti i nisjes.

Në ishullin sicilian të Mozias, në lagunën e kripurave të Stagnone di Marsala, një koloni e lashtë e fenikasve tashmë një pararojë e gjetjeve të çmuara, risia e fundit ka të bëjë me Kothon, një pellg ujor i konsideruar si një port ushtarak.

Në fakt, hulumtimi i fundit i kryer nga Universiteti La Sapienza i Romës ka zbuluar se është një “pishinë e shenjtë” që daton 2500 vjet më parë, pikëmbështetja e ceremonive fetare të asaj epoke.

Në Maremma u zbulua një tarracë monumentale 600 metra e gjatë, pranë bregut të Prilit antik. Jemi në zonën e re arkeologjike të Badia Vecchia, pjesë e zonës etruske të Vetulonia, një fshat i Castiglione della Pescaia: belvedere, e fshehur nën tokë, përbëhet nga një mur imponues në blloqe katrore rreth dy metra të lartë.

Thellësitë e oqeaneve fshehin ende shumë sekrete: një prej tyre doli në dritë në brigjet e Filipineve falë ekipit të eksploruesve të Ekspeditave Oqeanike Caladan në bashkëpunim me Ekspeditat Eyos.

Kjo është rrënoja e Sammy B (USS Samuel B Robert), shkatërruesi i famshëm i marinës amerikane, i cili mori pjesë në betejën detare në Samar në vitin 1944, dhe i cili, i goditur nga një luftanije, u zhduk në valë duke bërë që ajo të humbasë gjurmët e saj.

Zbulimi i bujshëm në shpellat Sterkfontein, në Afrikën e Jugut, mund të rishkruajë historinë e njerëzimit: fosilet midis 3.4 dhe 3.6 milionë vjet të vjetra janë gjetur në vendin e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s paleoantropologjike, vite më herët se sa supozohej më parë.

Datimi i ri i mbetjeve të hominidëve që i përkasin specieve Australopithecus africanus rindez kështu debatin mbi historinë e evolucionit të hershëm njerëzor.

Në nekropolin e gjerë të Saquara, në jug të Kajros, fushata e gërmimeve filloi në vitin 2018 nxori në dritë 250 sarkofagë druri të pikturuar me mumie në gjendje të mirë dhe 150 statuja bronzi që përfaqësojnë disa hyjnitë e lashta egjiptiane. Statujat dhe sarkofagët do të datojnë në periudhën e vonë të Egjiptit, 2500 vjet më parë.

Një shpellë e re budiste është gjetur në Kinë, pikërisht në qytetin Shahe, në provincën veriore kineze Hebei. Zgavra, 5.8 metra e gjerë dhe 2.8 metra e lartë, strehon 20 statuja budiste prej guri që datojnë që nga dinastia Ming (1368-1644).

Minatorët në kërkim të arit në fushat e arit në Klondike, në Yukon, kanë gjetur një foshnjë mamuthi prej leshi të 30,000 vjet më parë.

Këlyshi kishte ende trungun, këmbët e shkurtra, lëkurën, “flokët”, fryrjen e bishtit, gropat e thella të syve dhe një trung të dobët e të rrudhur.

Në Bubendorf, një qytet në Zvicër i zhytur në një peizazh natyror të gjelbëruar, një arkeolog i pasionuar, Daniel Lüdin, ndërsa ecte me detektorin e tij metalik, zbuloi një vazo qeramike që përmbante 1290 monedha të shekullit të 4-të.

“Thesari”, me monedha prej bakri dhe një sasi të vogël argjendi, i përgjigjej pagës dymujore të një ushtari të kohës.

Në grykëderdhjen e lumit Timavo, pranë ishullit Pampagnola (Grado), Karabinierët për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore të Udines kanë identifikuar rrënojat e një varke romake, gjysmë të fshehur nga rëra e shtratit të detit. Pjesa e dukshme është 12 metra, por, sipas vlerësimeve, mund të jetë dyfish.