Roma ka fituar dy ndeshjet e para zyrtare këtë sezon pasi mundi Salernitana dhe Cremonese. Kalendari tashmë e vendos Juventusin përballë verdhekuqve në ndeshjen e nesërme në orën 18:30 në Allianz Stadium.

Një sfidë me prestigj të madh dhe me rëndësi të konsiderueshme, veçanërisht për Paulo Dybala, i cili do të rikthehet në stadiumin që e pa të rritet dhe të përkushtohet në futbollin profesionist, përballë tifozëve të Juventusit që e kanë dashur gjithmonë, për herë të parë si kundërshtar.

Një garë në të cilën gjithsesi nuk do të marrë pjesë Georginio Wijnaldum, i cili pak ditë më parë pësoi një dëmtim që e nxorri jashte sherbimit. Ish-lojtari i Liverpool dhe PSG pësuoi një frakturë të keqe dhe rikuperimi i tij varej shumë nga vendimi përfundimtar i lojtarit së bashku me stafin mjekësor.

Perspektiva për ta parë atë në janar 2023, pra direkt vitin e ardhshëm, ishte parashikuar disa herë nga Roma edhe nëse perspektiva për të kapërcyer Kupën e Botës në Katar me Holandën sigurisht që do ta lëndonte edhe më shumë lojtarin.

Megjithatë, për të zbuluar rikthimin e tij, Tiago Pinto mendoi drejtpërdrejt në fundin e shorteve për grupet e Europa League në Stamboll. Drejtuesi i Roma-s në fakt ka konfirmuar atë që tifozët e Romës nuk do të donin kurrë ta dëgjonin:

“E kemi mare për të gjithë sezonin”, shpjegoi Tiago Pinto, duke e lartësuar blerjen e lojtarit që mbërriti në kryeqytet por “tani e presim me padurim në janar”. Wijnaldum dhe stafi mjekësor verdhekuq, pa harruar konsultat e jashtme të bëra për të kuptuar se cila mund të ishte strategjia më e mirë për të adoptuar, vendosën të marrin rrugën e maturisë.

Wijnaldum nuk do të operohet duke zgjedhur terapi konservative për një ndalesë 3-4 mujore dhe për t’u rikthyer në fushë në vitin 2023. Prandaj lojtari do të duhet të anashkalojë 20 ndeshje sipas këtij parashikimi: ai do të humbasë të 6 sfidat e fazës së grupeve të Europa League.

Nëse do të kishte zgjedhur operacionin që do të kishte parashikuar një ndalesë prej dy muajsh, maksimumi dy muaj e gjysmë, lojtari do të ishte në gjendje të luante Kupën e Botës në ekstrem edhe nëse në fund do të vendosej të mos merrte rrezikoni pa nxituar kohët dhe duke i kushtuar vëmendje maksimale.