Këtë sezon, lufta e Scudetto (për sa kohë ishte e hapur) u mishërua disi nga dy figura kryesore: Zlatan Ibrahimovic dhe Romelu Lukaku.

Të dy sulmuesit, përkatësisht nga Milani dhe Interi, përfaqësuan plotësisht derbin e Scudetto në këtë Serie A të veçantë që do të përfundojë.

Milan dhe Inter kanë konkurruar për titullin e Kampionit Italian për rreth 23 ndeshje në kampionat, pasi Zlatan dhe Romelo kanë garuar për kurorën imagjinare të Mbretit të Milanos.

Të dy sulmuesit u sfiduan gjithashtu ballë për ballë, në çerekfinalet e Kupës së Italisë. Me atë rast, u arrit pika më e lartë e rivalitetit.

Dje, pas barazimit midis Sassuolo dhe Atalanta (një rezultat që i dha Interit Scudetto), gëzimi i shumë tifozëve dhe i gjithë grupit të Interit ishte mbizotërues.

Romelo tani ndihet plotësisht Mbret i Milanos. Sulmuesi belg e proklamoi veten përmes një postimi të botuar sot.

Një figurë simbolike e Mbretit, si ajo e perëndisë së Milanos, për të cilën Zlatan e ka shpallur veten vazhdimisht gjatë sezonit.

Tani, është e diskutueshme nëse postimi i Lukaku nuk është një mesazh i qartë për rivalin e tij suedez të Milanit.

“Zoti ynë ka kurorëzuar mbretin. Tani përuluni!”