Ata nënshkruajnë për klauzolën 18 mln euro duke prishur edhe rregullat e La Liga dhe duke siguruar lojtarin nga Leganes. Me 4 milion euro bruto në vit për 2.5 vjet. Sot, pasi nuk e kane shfrytezuar aq sa duhet, paguajne edhe rreth 5 milione euro që ai të largohet.

Kosto totale prej 33 milione  eurosh për t’ia dhënë falas komshiut të dashur Espanyol… Dhe Braithwate do te vazhdoje te jetoje ne Barcelone dhe do te vazhdoje te paguhet edhe nese luan ose jo.

Sulmuesi do te firmose si i lire me Espanyol per tre vite, pra deri ne vitin 2025. Do te paguhet shume mepak seBarcelona, por me 5 mln eurot e demshperblimit per te prishur kontraten do te jete e njejta rroge si te katalanasit praktikisht…

Më 20 shkurt 2020, Barcelona e mori atë në këmbim të 18 milionë eurove, duke gëzuar një leje speciale nga federata spanjolle e futbollit për të zëvendësuar fatkeqin Ousmane Dembélé.

Blerja ka, megjithatë, një pasojë gjyqësore, duke qenë se Leganés, duke e parë veten të privuar nga një peng themelor për luftën për të mos u tërhequr dhe duke e konsideruar veten një palë të dëmtuar në këtë aferë, njofton synimin për të apeluar kundër vendin e dhënë për katalanasit nga federata

Më 22 shkurt ai bëri debutimin e tij me fanellën e Barcelonës, duke marrë përsipër ndeshjen e ligës të fituar 5-0 në Camp Nou kundër Eibar. [10] Ai shënoi për herë të parë me fanellën e skuadrës katalanase më 13 qershor 2020, në fitoren si mysafir për 0-4 ndaj Mallorca-s.