Armando Broja ka rinovuar me Chelsea deri ne vitin 2028! Nje vendim i rendesishem ky nga blute e Londres. Sulmuesi i ri, i cili do të mbushë 21 vjeç në fund të këtij muaji, tha pas përfundimit të kontratës së tij gjashtëvjeçare: “Unë jam pak i humbur dhe nuk me vijne fjalët vetëm duke menduar për rinovimin.

Është klubi që kam ëndërruar të luaj gjatë gjithë jetës sime, klubi që unë mbështes dhe klubi që dua. Unë kam qenë këtu që kur isha djalë, kështu që është një ndjenjë surreale për mua dhe familjen time.

“Të mund të vesh fanellën blu me ekipin e parë është një ëndërr e bërë realitet. Është e mahnitshme çdo minutë që luani në fushë, sepse ky është një nga klubet më të mëdha në botë. Gjithmonë ka konkurrencë dhe të gjithë duan të luajnë, kështu që unë jam i lumtur që kam mundësinë të jem pjesë e saj. Shpresoj që të luaj shumë ndeshje dhe të jem pjesë e suksesit të ekipit”.

Broja ka bërë tashmë tre paraqitje zëvendësuese për skuadrën e Thomas Tuchel këtë sezon, duke pasur një ndikim në Premier League në Southampton kur ishte i huazuar në sezonin 2021/22. Ai shënoi nëntë herë në 38 paraqitje për skuadrën e Hampshire, duke përfshirë një fitore në ligë në Tottenham.

Në lidhje me marrëveshjen për kontratën e re, Todd Boehly, tha: “Ne jemi të kënaqur që Armando është përkushtuar ndaj Chelseat. Ai është një sulmues i ri dhe emocionues dhe një pjesë e madhe e planeve tona për të ecur përpara.

Behdad Eghbali dhe José E. Feliciano, pronarë bashkë-kontrollues, thanë: “Armando ka kaq shumë talent dhe ne jemi të sigurt se ai mund ta përmbushë atë në Chelsea. Të gjithë mezi presim të shikojmë zhvillimin e tij këtë sezon dhe më tej.

Më parë, Broja ishte i huazuar me Vitesse Arnhem, ku 11 golat e tij ndihmuan skuadrën holandeze në vendin e katërt në Eredivisie dhe finalen e Kupës KNVB. Ai e përfundoi fushatën si një nga adoleshentët me pikët më të mira në Evropë.

Përpara lëvizjes së parë të huazimit, ndërkombëtari shqiptar bëri debutimin e tij për të moshuarit në Chelsea në mars 2020, duke ardhur nga stoli në një përballje në Premier League me Evertonin që rezultoi të ishte veprimi ynë i fundit përpara pezullimit të futbollit për shkak të Covid-19. Broja ka qenë në listën e Bluve që nga fundi i sezonit të tij U-9, gjithmonë duke luajtur si sulmues dhe duke shënuar gola gjatë rritjes së tij në rangun e Cobham. Në skenën ndërkombëtare, Broja përfaqëson Shqipërinë dhe ka gjetur rrjetën katër herë në 15 ndeshjet e tij të plota deri tani.